ULUITOR! Norvegia, al nouălea titlu de campioană europeană! A învins Danemarca în finala stelelor Nordului

Norvegia are pedigree de campioană. Chiar și când pare învinsă, ”regina” scandinavă își revine și tranșează totul în favoarea ei.

Așa s-a întâmplat și în finala Campionatului European de handbal feminin. Oftedal, Mork și colegele lor au fost conduse practic tot meciul de Danemarca. Ba chiar și cu câte două-trei goluri, cum s-a întâmplat înainte ca meciul să intre în ultimele zece minute.

După 45 de minute de joc, de exemplu, danezele aveau 22-19. Doar că din poartă, veterana Catrine Lunde a dat semnalul de război. Iar norvegiencele și-au revenit, au egalat în ultimele minute și s-au impus dramatic, scor 26-24, apărându-și titlul de acum doi ani.

Iar dacă Danemarca a câștigat ultima dată trofeul european în 2002, Norvegia a bifat deja titlul cu numărul 9 la Campionatul European.