UEFA, anunţul momentului despre tricolori! Dezvăluiri înaintea meciului despre băieţii lui Edi Iordănescu. Tatăl selecționerului nu a fost uitat

România s-a calificat în optimile de finală de la EURO 2024 și va juca, marți, împotriva Olandei. Înaintea partidei, UEFA a publicat un material despre naționala antenată de Edi Iordănescu.

Nu au uitat să-l menționeze nici pe tatăl selecționerului, Anghel Iordănescu, care i-a dus pe tricolori în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în 1994, cea mai bună performanță la un campionat major

Dezvăluiri despre băieţii lui Edi Iordănescu

UEFA a făcut o descriere naționalei României, după ce băieții lui Edi Iordănescu s-au calificat în optimile de finală ale EURO 2024. Au fost amintite performanțele din trecut ale tricolorilor, dar și despre Anghel Iordănescu.

”România a ajuns în faza eliminatorie a unui EURO pentru prima dată în 24 de ani și a făcut-o cu stil. Câștigând Grupa E. Victoria lor cu 3-0 în fața Ucrainei a fost un moment culminant. Echipa lui Edward Iordănescu punând în față o minunată echipă de atac în fața fanilor la Munchen.

Sarcina lor acum este să imite sau chiar să meargă mai bine decât acea echipă celebră de la EURO 2000. Atunci a ajuns în sferturile de finală înainte de a fi învinsă de Italia.

Sinonim cu o abordare modernă și meticuloasă a pregătirii meciurilor, Iordănescu intenționează să construiască o nouă generație incitantă pentru echipa națională. El se străduiește să extragă maximum de la jucătorii săi. Vrea să le ofere suporterilor care călătoresc din România multe motive de bucurie.

Tatăl lui Edward Iordănescu, Anghel, a antrenat naționala până în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în 1994. Cea mai bună performanță la un campionat major”, a scris UEFA, pe site-ul oficial.

România o va înfrunta pe Olanda marți, de la ora 19:00, la Munchen, în optimile de finală de la EURO 2024. O victorie pentru tricolori înseamnă o confruntare cu câștigătoarea din meciul Austria – Turcia.