Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare! Reuşită importantă pentru jucătorul român. A fost decisiv pentru echipa sa

Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare! Reuşită importantă pentru jucătorul român. A fost decisiv pentru echipa sa. A reuşit o pasă de gol care a adus un punct formaţiei sale în derby.

Evoluţie extrem de apreciată pentru unul dintre tricolorii lui Mircea Lucescu. Andrei Raţiu a fost crucial pentru echipa sa.

Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare!

Veste importantă pentru Mircea Lucescu. Tricolorul de la Rayo Vallecano, Andrei Raţiu, a reuşit un assist la meciul cu Atletico Madrid, terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1. A fost o dispută din etapa a şasea a campionatului Spaniei.

Raţiu a pasat decisiv pentru Palazon, în minutul 35. Pentru Atletico a egalat Gallagher, în minutul 50. Andrei Raţiu a jucat pe toată durata partidei.

Internaționalul român a jucat toate cele 96 de minute ale partidei și a primit nota 7,0 din partea celor de la Sofascore, cea mai mare dintre fundașii lui Rayo. Assist-ul său a fost decisiv în economia rezultatului final.

Apărătorul lateral a avut două intercepții, a câștigat doar două dueluri dintre cele 8 avute cu atacanții adverși, a pierdut de 13 ori posesia și a comis un fault. În schimb, a avut un procentaj de 87% pase reușite (40 din 46), a atins balonul de 72 de ori, a avut 3 șuturi către poarta lui Atletico și a izbutit un dribling din cele două încercate.