Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare! O nouă evoluţie de senzaţie în Liga Stelelor. Victorie importantă pentru echipa madrilenă

Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare! O nouă evoluţie de senzaţie în Liga Stelelor. Victorie importantă pentru echipa madrilenă. Andrei Raţiu a fost printre cei mai buni oameni i celor de la Rayo Vallecano.

Tricolorul lui Mircea Lucescu a avut o nouă prestaţie solidă în La Liga. Echipa sa a învins  Alaves, scor 1-0, în etapa a 11-a din La Liga.

Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare!

Tricolorul lui Mircea Lucescu a avut de tras încă din startul meciului. Formația sa a jucat încă din minutul 22 în inferioritate numerică. Asta după ce Abdul Mumin a comis un fault foarte dur şia fost eliminat.

Chiar și așa, Rayo Vallecano a reușit să obțină victoria. Sivera și-a trimis mingea în propria poartă, în minutul 80. Andrei Rațiu a bifat toate minutele în confruntarea din etapa a 11-a, iar românul a avut o prestație bună, notată cu 7,9 de specialiștii de la Sofascore.

Este al doilea cel mai mare calificativ acordat în acest meci. Doar colegul său dintre buturi, Augusto Batalla, a primit o notă mai mare, 8.2. Având în vedere inferioritatea numerică, ”Sonic” a făcut un meci solid din punct de vedere defensiv. A câștigat șapte din 13 dueluri, a avut două tackling-uri, o intercepție, a fost driblat doar o dată și a reușit 35 din cele 37 de pase încercate.

Mai mult, românul a fost aproape să și înscrie. În minutul 89, acesta a controlat balonul, însă a șutat în bară, după cum au relatat cei de la Mundo Deportivo. În urma acestui rezultat, Rayo Vallecano a acumulat 16 puncte și a urcat până pe locul 7 în clasament. De partea cealaltă, Alaves a ajuns la cinci înfrângeri consecutive și este pe 14.