Tricolorul lui Mircea Lucescu a încasat-o grav! Ce i-a făcut noul antrenor al echipei. Denis Drăguş, taxat pentru prestaţie

Tricolorul lui Mircea Lucescu a fost taxat pentru prestație. Noul antrenor al lui Trabzonspor l-a schimbat în minutele de prelungire pe Denis Drăguș. La finalul partidei, antrenorul turc și-a criticat dur jucătorii.

Trabzonspor a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul contra celor de la Beșiktaș, în etapa a cincea din Turcia. Tricolorul lui Mircea Lucescu, Denis Drăguș a fost introdus în teren la începutul reprizei secunde și înlocuit în minutele de prelungire.

Tricolorul lui Mircea Lucescu a încasat-o grav!

Meciul de debut al lui Şenol Guneş nu a fost unul de bun augur pentru atacantul Denis Drăguș. Internaționalul român a fost introdus pe teren la începutul reprizei secunde și a fost înlocuit în minutele de prelungire ale meciului.

La finalul partidei, antrenorul turc și-a criticat dur jucătorii pentru că nu a știut cum să gestioneze jocul în inferioritate numerică. Edin Visca a primit cartonașul roșu în minutul 13 al meciului, după un conflict iscat pe gazon.

„Am avut un alt plan la început. Al doilea plan implica, pe lângă ofensivă, și apărare, dar nu ne așteptam la un astfel de joc. O echipă care iese pe teren să câștige, dar care rămâne mult timp în propria jumătate, care nu poate ieși în față în niciun parametru – posesia mingii, pasele, fazele de atac, cornerele, orice nume ai da – am fost mereu în urmă.

Chiar dacă un punct poate fi considerat bun, pentru noi este doar o consolare, deoarece toți jucătorii au jucat cu dăruire. Așa cum am spus, adversarul este puternic, în formă, are jucători talentați și un atac bogat. Când atacam, jucătorii lor rapizi și abili din apărare puteau crea probleme, dar dacă am fi reușit să ieșim rapid din apărare, poate am fi avut șanse.

În timp ce încercam să controlăm flancurile, trebuia să ieșim și în atac. Acolo am rămas în urmă. Simon ne-a oferit mult sprijin, a venit în centru, dar dacă flancurile ar fi completat cum trebuia, poate jocul ar fi fost diferit. De asemenea, trebuie să avem forța de a ne menține la acest nivel. Este important să rămânem în formă pentru o perioadă lungă. Așa cum am spus, adversarul a făcut schimbări și jucătorii care au intrat au fost și ei talentați, creând astfel avantaje”, a spus Șenol Güneș.

Senol Gunes dur cu jucătorii săi

Pot critica golul primit, au fost faze de 2 contra 1, am pierdut marcajul și le-am permis să șuteze. Uğurcan a fost foarte bun, dar în apărare ne-am descurcat bine, problema noastră fiind pierderea adversarului din marcaj. Mijlocul nostru a lucrat, atacanții noștri au muncit, am încercat să schimbăm jocul. Am rămas în 10 jucători. Acest joc a cerut asta. Puteam pierde din nou. Așadar, ambele echipe au pierdut câte 2 puncte aici.

Poate trebuie să lucrăm mai mult la asta, dar abia am venit. De trei zile încerc să explic ce așteaptă echipa și ce așteaptă comunitatea. Din Trabzon și de pretutindeni au venit oameni să ne susțină, iar mulți vin din străinătate. Nu avem dreptul să-i dezamăgim. Jucătorii noștri înțeleg asta. Sperăm să vedem meciuri în care aceste sentimente comune se vor reflecta în jocul de pe teren și vom avea meciuri dominate de noi, nu ca cel de astăzi”, a spus Șenol Güneș după meci.