Tricolorii s-au făcut de râs în Cupa Davis! Înfrângere în fața unui anonim. Cat este scorul după prima zi

Tricolorii s-au făcut de râs în Cupa Davis! Înfrângere în fața unui anonim. În cel de-al doilea meci al zilei, Nicholas David Ionel a fost învins de Aristotelis Thanos, locul 1433 ATP.

În primul meci al zilei, Marius Copil nu a reușit să producă surpriza în fața lui Stefanos Tsitsipas. Grecia și România se întâlnesc în play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis.

Tricolorii s-au făcut de râs în Cupa Davis

În primul meci al zilei de la Atena, Marius Copil, locul 283 ATP, a fost învins de numărul 10 mondial, Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 17 minute. Nici cel de-al doilea român nu a reușit să aducă o victorie României.

Nicholas David Ionel, locul 264 ATP, a fost învins, sâmbătă, de un jucător aflat pe poziţia 1433 în clasamentul mondial, Aristotelis Thanos. Astfel, după prima zi, România este condusă de Grecia, scor 0-2.

Ziua de duminică va începe cu partida de dublu în care vor evolua perechile Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas şi Marius Copil / Victor Vlad Cornea (ora 12.00).

În meciurile de simplu se întâlnesc Stefanos Tsitsipas – Nicholas Ionel şi Aristotelis Thanos – Marius Copil.

Aceasta este cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie. În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa, potrivit news.ro.

România a câştigat în 1970, cu 5-0, la Bucureşti, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reuşite de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Viorel Marcu, Sever Mureşan şi perechea Ilie Năstase/Ion Ţiriac.