Surprize uriașe în Europa: o zi cu rezultate nebune! Chelsea pierde cu ultima clasată, Bayern are emoții mari

Principalele campionate ale Europei au avut o zi cu rezultate nebune, iar surprize mari au apărut în special în Premier League și Bundesliga.

Marea surpriză a zilei a fost oferită de Chelsea. Echipa lui Graham Potter a pierdut acasă cu ultima clasată Southampton (0-1).

Surprize pe linie în Europa

Înfrângerea lui Chelsea taie orice speranță a londonezilor la un loc de Uefa Champions League. Londonezii sunt deja la 10 puncte de locul 4, ocupat de Newcastle. În această iarnă, Chelsea a investit peste 600 de milioane de lire sterline în transferuri.

O altă mare surpriză a fost oferită de Manchester City. Trupa lui Pep Guardiola venea după victoria entuziasmantă cu Arsenal, dar s-a încurcat pe terenul nou promovatei Nottingham Forest.

City a deschis scorul în minutul 41 prin Bernardo Silva, dar s-a văzut egalată în minutul 84 prin golul lui Chris Wood.

Pentru Manchester City rezultatul vine cu atât mai prost cu cât Arsenal s-a impus în deplasarea de la Aston Villa (2-4). În acest moment, Arsenal are două puncte avans și un meci mai puțin disputat.

Bayern tremură în Bundesliga

Campioană în ultimele 10 sezoane, Bayern Munchen are emoții uriașe în acest sezon. Bavarezii au fost învinși de Borussia Mönchengladbach (3-2).

Bayern a jucat cu un om în minus aproape tot meciul, după ce Dayot Upamecano a fost eliminat în minutul 9.

În Bundelisga campionatul s-a strâns mai tare ca niciodată. Union Berlin are șansa de a trece pe primul loc al clasamentului, dacă va câștiga cu ultima clasată Schalke.

De asemenea, Borrusia Dormund are șansa de a egala la puncte pe Bayern, dacă va învinge acasă pe Herta Berlin.

Semi-surprize în Spania

În La Liga au avut loc două semi-surprize. Real Sociedad luptă pentru un loc de Uefa Champions League, dar a reușit doar un egal acasă cu Celta Vigo (1-1).

De asemenea, Villareal, echipă cu pretenții de Europa, a fost învinsă (4-2) în deplasarea de la Mallorca.