Surpriză uriaşă la Cupa Mondială 2022! Au dat marea lovitură a turneului final. Echipele calificate din grupa A / Foto

Surpriză uriaşă la Cupa Mondială 2022! Au dat marea lovitură a turneului final. S-a aflat care sunt echipele calificate din grupa A a turneului din Qatar. Olanda avea prima şansă şi nu a ratat-o.

Cupa Mondială 2022 a debutat în forţă cu ultima etapă a grupelor. În grupa A, trei echipe se băteau pentru calificare. Este vorba despre Olanda, Ecuador şi Senegal.

Surpriză uriaşă la Cupa Mondială 2022

Ţara gazdă a Cupei Mondiale 2022, Qatar, nu a încurcat pe nimeni. Nici măcar în ultima etapă, când a jucat cu favorita grupei, Olanda. În celălalt meci, Senegal şi Ecuador au oferit un spectacol senzaţional.

Sarr a lovit pentru africani pe finalul primei reprize, din penalty. Ecuadorienii aveau şi varianta egalului pentru a merge mai departe. Au reuşit să facă 1-1 prin reuşita lui Caicedo din minutul 68. Nu a fost însă de ajuns pentru sud-americani. Doar două minute s-au bucurat aceştia. Koulibaly a marcat după o lovitură liberă golul calificării pentru Senegal.

Ecuador – Senegal » Echipele de start

Ecuador: Galindez – Preciado, Torres, Hincapie, Estupinan – Franco, Gruezo, Caicedo – Plata, Estrada, Valencia
Selecționer: Gustavo Alfaro

Senegal: Mendy – Sabaly, Koulibaly, Jakobs, Diallo – Ciss, Gueye – Ndiaye, Gueye, Sarr – Dia
Selecționer: Aliou Cisse

Olanda s-a distrat cu ţara gazdă, Qatar. Nu i-a dat nicio şansă. Gakpo a marcat în minutul 26, iar de Jong a dublat avantajul batavilor imediat după pauză. Prin această victorie, Olanda a câştigat grupa A şi merge în optimile turneului final, alături de Senegal. Qatar şi Ecuador au plecat acasă.

Olanda – Qatar » Echipele de start

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon, De Jong, Blind – Klassen – Gakpo, Depay
Selecționer: Louis van Gaal

Qatar: Barsham – Mohammad, Pedro Miguel, Khoukhi, Hassan, Ahmed – Al Haydos, Madibo, Hatem – Almoez Ali, Afif
Selecționer: Felix Sanchez Bas