Surpriză uriaşă în tenis! S-a aflat ce a făcut Ana Bogdan. Nimeni nu se aştepta la un asemenea rezultat

Surpriză uriaşă în tenis! S-a aflat ce a făcut Ana Bogdan. Nimeni nu se aştepta la un asemenea rezultat. Jucătoarea din România s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Portoroz.

Ana Bogdan s-a calificat în turneul din Slovenia după o victorie în faţa australiencei Ajla Tomljanovic, favorită numărul 8, în trei seturi, 7-5, 4-6, 6-1.

Surpriză uriaşă în tenis!

Ana Bogdan, locul 65 mondial, s-a impus după două ore şi 34 de minute în duelul cu Ajla Tomljanovic, locul 34 mondial şi sfertfinalistă la US Open. Australianca a eliminat-o recent în turul 3 la US Open pe Serena Williams în ceea ce a fost probabil ultima apariţie a legendarei jucătoare americane în circuitul profesionist de tenis.

Ana Bogdan o va întâlni în optimi pe câştigătoarea meciului dintre slovena Tamara Zidansek (91 WTA) şi rusoaica Anastasia Zaharova (160 WTA).

Tot în primul tur, românca Gabriela Ruse (96 WTA), venită din calificări, a fost învinsă de ucraineanca Lesia Ţurenko (92 WTA) în trei seturi, 6-1, 4-6, 6-4.

Alte rezultate din primul tur de la Portoroz:
Diane Parry (Franţa) – Donna Vekic (Croaţia) 2-6, 6-4, 6-1
Jodie Burrage (Marea Britanie) – Aleksandra Krunic (Serbia) 6-4, 6-4

Turneul de la Portoroz, pe suprafaţă dură, este dotat cu premii totale de 203.024 euro.