Surpriză totală pe Cluj Arena. S-a terminat U Cluj – FC Voluntari

U Cluj a pierdut meciul cu FC Voluntari, scor 1-2, în primul meci al zilei din Superligă.

Clujenii sunt pe locul 9 cu 19 puncte în clasament, în timp ce Voluntari este pe 12, cu 16 puncte.

Clujenii au deschis scorul după 12 minute. Dan Nistor l-a lansat pe Ianis Stoica, iar atacantul l-a executat pe Jesus Fernandez. Adam Nemec a restabilit egalitatea, în minutul 30, după o pasă foarte bună a lui Vadim Rață.

În minutul 61, oaspeții au prelua conducerea. Doru Andrei și Andrei Dumiter au combinat excelent, iar cel din urmă a marcat. Ilfovenii au rămas în 10 oameni după doar câteva minute. Nicolae Cernat a văzut al doilea galben și a fost eliminat.

În minutul 90+5, elevii lui Ilie Poenaru obțin o lovitură de pedeapsă, dar Dumiter a ratat.

U Cluj – FC Voluntari, echipele de start

U Cluj: Iliev – Peteleu, Miron, Mitrea, Chipciu – Cîmpanu, Bic, K. Doukoure, V. Gheorghe – I. Stoica, D. Nistor
Rezerve: Gorcea – Pițian, I. Filip, G. Simion, Fossati, R. Silaghi, F. Ilie, E. Manu, D. Popa
Antrenor: Ovidiu Sabău

FC Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș, Boboc – Crepulja – Carnat, M. Răduț, Rață, R. Popescu – Nemec
Rezerve: O. Vâlceanu – Aliji, N. Voican, D. Florea, Droppa, A. Cocian, Dumiter, D. Andrei, Paz
Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitru: Cătălin Popa (Pitești) / A1: Radu Adrian Ghinguleac (București) / A2: Romică Bîrdeș (Pitești) / Arbitru VAR: Iulian Călin (Ștefănești) / Arbitru AVAR: Marius Ionuț Bobe (București) / R1: Szabolcs Kovacs (Carei) / Observator arbitri: Costin Ioan Toma (Piatra Neamț)
Stadion: Cluj Arena