Suma uriașă pe care o plătesc arabii pentru șansa de a vedea un El Clasico. Probleme pentru Real Madrid

Șeicii din Arabia Saudită sunt dispuși să plătească oricât pentru șansa de a vedea pe viu un El Clasico, între Real Madrid și Barcelona.

Supercupa Spaniei se desfășoară la Riad, iar șansele pentru un duel între cele două superechipe sunt destul de mari.

40 de milioane de euro

Federația de Fotbal din Spania primește 40 de milioane de euro din partea Arabiei Saudite, pentru șansa de a organiza Supercupa. Practic, arabii plătesc 40 de milioane de euro pentru doar 3 meciuri.

Din aceste 40 de milioane de euro, Real Madrid și Barcelona vor primi câte 6 milioane, indiferent de rezultat. Cei de la Valencia primesc 1,7 milioane de euro, în timp ce Betis, câștigătoarea Cupei Regelui, primește doar 750.000 de euro, potrivit AS.

Real Madrid o așteaptă pe Barcelona

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei după ce a învins, la lovituri de departajare, scor 4-3, Valencia, în semifinale.

După 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Pe stadionul King Fahd, din Riad, Arabia Saudită, Real a deschis scorul dintr-un penalti transformat de Benzema, în minutul 39, după ce tot francezul fusese faultat în careu de către elveţianul Eray Cömert, scrie news.ro.

Valencia a egalat chiar în startul reprizei secunde, prin Samuel Lino (minutul 46). Acesta a fost scorul care a rămas pe tabela de marcaj până la finele celor 90 de minute regulamentare, dar şi în cele două reprize de prelungiri.

S-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde madrilenii au înscris prin Benzema, Modric, Kroos şi Asensio. Valencia a marcat prin Cavani, Ilaix Moriba şi Guillamon. Gaya a ratat, iar Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei.

În cealaltă semifinală se întâlnesc, joi, tot la Riad, Betis Sevilla şi FC Barcelona.

Finala va avea loc duminică, de asemenea la Riad.

Probleme de lot pentru Real Madrid

Real Madrid are mari probleme de lot, înaintea finalei Supercupei Spaniei. Camavinga și Lucas Vasquez au ieșit accidentați, în meciul cu Valencia. De asemenea, Dani Carvajal și Ferland Mendy au fost indisponibili.

„Suferim. Nu a fost un meci bun. Am făcut o greșeală gravă la începutul reprizei secunde. Jucătorii nu sunt bine, trebuie să ne descurcăm mai bine data viitoare.
Camavinga și Lucas Vasquez au ieșit accidentați. Camavinga are o accidentare la gleznă și Lucas Vazquez are o entorsă. Militao a ieșit amețit, dar este bine. Mendy, Camavinga, Carvajal și Militao vor fi în lot pentru meciul de duminică.
Trebuie să suferim pentru că nu suntem în cea mai bună condiție fizică. Pentru penalty-uri i-am ales mai întâi pe cei mai buni trăgători, Benzema și Modric, cei mai experimentați. Ultimul penalty a fost pentru Vinicius”, a declarat Carlo Ancelotti.