Stelele Nordului! S-au aflat finalistele Campionatului European, Franța a fost demolată de cea mai titrată echipă din handbalul feminin!

Semifinalele Campionatului European de handbal feminin au propus meciuri de foc: Danemarca – Muntenegru şi Norvegia – Franţa.

Primele au intrat în luptă Danemarca și Muntenegru, echipa care a obținut biletul după o victorie la limită în fața României, la capătul unui meci în care a beneficiat de arbitraj părtinitor din partea brigăzii din Austria.

Fără să mai fluiere cineva totul pentru ele, fetele Bojanei Popovic au rezistat, s-au ținut de daneze până în minutul 37 când au reușit chiar să egaleze grație unui gol al lui Grbic: 14-14.

De acolo însă, Danemarca a luat meciul pe cont propriu. Și nu le-au permis muntenegrencelor să se apropie la mai mult de trei goluri. S-a terminat 27-23, iar Danemarca a fost prima finalistă.

În cea de-a doua semifinală, colosul handbalului feminin, cea mai titrată echipă de fete, Norvegia, avea să înfrunte echipa care părea să fie în cea mai bună formă, Franța.

Iar în prima repriză, echilibrul a fost cuvântul de ordine, chiar dacă la conducere a fost mereu Norvegia, grație unei prestații de excepție a Stinei Oftedal, cea mai bună jucătoare a semifinalei.

Și în partea secundă, scandinavele au avut inițiativa, însă Franța a stat mai mereu în coasta lor. Dar pe final, elevele profesorului Olivier Krumbholz s-au blocat inexplicabil. Din minutul 52, franțuzoaicele au picat efectiv și nu au mai înscris niciun gol timp de 8 minute. Norvegia a câștigat cu 28-20 și vom avea o finală 100% scandinavă.