Stefanos Tsitsipas a fost eliminat în turul doi la Indian Wells. Campionul olimpic Alexander Zverev, calificat în turul al treilea

Tenismenul Stefanos Tsitsipas a fost eliminat în turul secund de la Indian Wells. Grecul era al doilea favorit al turneului ATP Masters 1.000 de la Indian Wells (SUA).

El a fost b[tut de australianul Jordan Thompson (locul 87 mondial) vineri, în trei seturi: 7-6 (7/0), 4-6, 7-6 (7/5).

Stefanos Tsitsipas a fost eliminat în turul doi la Indian Wells

Sportivul a avut dureri la umărul drept pe tot parcursul meciului, care a durat două ore şi 36 de minute.

Jordan Thompson se va duela în turul viitor cu chilianul Alejandro Tabilo (locul 187 ATP), care a câștigat cu 7-6 (7/3), 7-6 (15/13) împotriva americanul Maxime Cressy (37 ATP), conform Agerpres.

Germanul Alexander Zverev (numărul 14 mondial) s-a calificat în turul al treilea al competiţiei, învingându-l cu 6-3, 6-1 pe Pedro Cachin din Argentina. Zverev va concura în următorul meci contra lui Emil Ruusuvuori, cel care l-a înfrânt în două seturi, 7-6 (7/5), 6-2, pe Roberto Bautista din Spania.

Rezultate – turul 2:

Casper Ruud (Norvegia/cap de serie N.3) – Diego Schwartzman (Argentina) 6-2, 6-3
Taro Daniel (Japonia) – Matteo Berrettini (Italia/N.20) 7-6 (7/5), 0-6, 6-3
Jason Kubler (Australia) – Grigor Dimitrov (Bulgaria) 2-6, 7-6 (7/5), 3-0, abandon
Alejandro Tabilo (Chile) – Maxime Cressy (SUA) 7-6 (7/3), 7-6 (15/13)
Jordan Thompson (Australia) – Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.2) 7-6 (7/0), 4-6, 7-6 (7/5)
Andrei Rublev (Rusia/N.6) – Jiri Lehecka (Cehia) 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (SUA/N.14) – Marcos Giron (SUA) 6-2, 6-2