Steaua a ratat calificarea în grupele European League. România nu mai are nicio echipă în competiție

Handbaliștii de la Steaua au pierdut dramatic, scor 31-35, în fața celor de la Ferencvaros, în manșa retur din ultimul tur preliminar al EHF European League.

Militarii câștigaseră în tur cu 33-31, și aveau nevoie să-și păstreze avantajul de două goluri. La pauză, Steaua a fost în avantaj 17-15. Roș-albaștrii” au condus la Budapesta până în minutul 51, au avut în mai multe rânduri și patru goluri avantaj, dar pe final apărarea avansată a ungurilor i-a încurcat vizibil.

Pentru echipa condusă de Ovidiu Mihăilă au marcat: Krsto Milosevic 9, Ciprian Șandru 6, Milan Popovic 6, Nemanja Grbovic 5, Andrei Mihalcea 2, Gabriel Burlacu 2, Ali Tinkir 1.

În primul tur al competiţiei, FTC Budapesta a eliminat pe Minaur Baia Mare. Alte două echipe româneşti, Potaissa Turda şi CSM Constanţa, au ratat calificarea în turul secund.