Statistică absolut uluitoare: umilință fără precedent pentru 4 titulari de la Barcelona

Meciul dintre Atletico Madrid și Barcelona a avut un istoric special, dar a consemnat și un record extrem de greu de bătut.

Portarul Barcelonei, Marc Andre Ter Stegen, a avut mai multe pase decât 4 dintre titularii din echipa lui Xavi.

Focul la ei!

Barcelona a început tare meciul cu Atletico și părea că ne îndreptăm spre un nou meci dominat copios de catalani. Trupa lui Xavi a deschis scorul prin Ousmane Dembele, în minutul 22.

Ulterior, a urmat o partidă de mare luptă. Cei de la Atletico au preluat inițiativa, iar dominarea a fost totală.

Jurnaliștii de la El Mundo Deportivo au sesizat o serie de cifre umilitoare pentru titularii Barcelonei. Portarul Ter Stegen a terminat meciul cu 53 de pase și a reușit să depășească 4 dintre jucătorii de câmp ai Barcelonei.

Ter Stegen a avut mai multe pase decât Alejandro Balde (46), Gavi (39), Ansu Fati (21) și Dembélé (30). De asemenea, el a fost aproape de Frenkie de Jong (54) și la trei în spatele lui Pedri (56).

La finalul partidei, Xavi a acuzat jocul defensiv al echipei sale. „Am abuzat de pasele către Marc”, a recunoscut Xavi la finalul meciului.

Scene de MMA, la finalul meciului

Pe final, în minutul 90+2, arbitrul Jose Luis Munuera Montero a eliminat cu roşu direct câte un jucător de la fiecare echipă: Savic (Atletico) şi Ferran Torres (Barcelona

Cei doi au fost implicați într-un duel teribil, în care s-au îmbrâncit și strâns de gât într-un duel demn de lupte greco-romane.

Barcelona conduce în clasamentul din La Liga, cu 41 de puncte, în vreme ce Real Madrid a rămas cu 38 de puncte.

Barcelona a învins duminică, în deplasare, formaţia Atletico Madrid, scor 1-0, în etapa a 16-a din La Liga.

Pentru Barcelona urmează meciurile din Supercupa Spaniei, care se va desfășura în Arabia Saudită. În prima semifinală, Barcelona va întâlni Betis, în timp ce în a doua semifinală Real Madrid va întâlni Valencia.

Dacă cei doi granzi își vor câștiga meciurile am putea avea parte de primul El Classico al anului.