Spectacol total la Larnaca! S-a terminat Cipru-România. Demonstraţie de forţă a tricolorilor lui Mircea Lucescu

Spectacol total la Larnaca! S-a terminat Cipru-România. Demonstraţie de forţă a tricolorilor lui Mircea Lucescu. Cele trei puncte au fost câştigate încă din prima repriză, când România nu le-a dat nicio şansă gazdelor.

Tricolorii lui Mircea Lucescu au făcut spectacol pe un staadion plin cu români. Din cei 8000 de fani, aproximativ 80% au format Zidul Galben.

S-a terminat Cipru-România

Ciprioţii au început meciul cu elan, dar nu nu şi-au creat mari ocazii l poarta lui Florin Niţă. Apoi, tricolorii lui Mircea Lucescu au marcat la prima ocazie. Dennis Man a înscris în minutul 16. S-a făcut 2-0 după ce Valentin Mihăilă a fost faultat în careu.

Specialistul Răzvan Marin nu a avut nicio problemă şi a transformat penalty-ul în minutul 25. Apoi, Dragonul Radu Drăguşin a înscris, în minutul 36, primul său gol la echipa naţională. era deja scor de neprezentare pentru România, 3-0, încă de la pauză.

Jucătorii noştri au avut ocazii şi în partea secundă, dar nu s-au mai lipit la gol. Scor final Cipru-România 0-3 şi tricolorii lui Mircea Lucescu au 9 puncte după 3 meciuri în Ligaa Naţiunilor.

Cipru – România, echipe de start:

CIPRU (3-4-3): Mall – Artymatas (cpt.), Laifis, Panagiotou – Antoniou, Kousoulos, Kastanos, N. Ioannou – Loizou, Pittas, Tzionis
Rezerve: Demetriou, Michael – Karo, Charalampous, Gogic, Sotiriou, Makris, Stylianou, Pileas, Chrysostomou, Andreou, Ilia
Selecționer: Sofronis Avgousti

ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Stanciu (cpt.), M. Marin, R. Marin – Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Pușcaș, I. Hagi, Fl. Coman, Olaru, Mitriță, Sorescu
Selecționer: Mircea Lucescu

Stadion: AEK Arena – Georgios Karapatakis (Larnaca);
Arbitru: Sascha Stegemann (Germania);
Asistenți: Marco Achmuller și Christof Gunsch (ambii din Germania);
Arbitru VAR: Bastian Dankert (Germania); Asistent VAR: Katrin Rafalski (Germania);