Spectacol total la Dormund! S-a terminat Turcia-Portugalia. Naţionala lui Cristiano Ronaldo, marş spre optimile EURO 2024 / Foto

Spectacol total la Dormund! S-a terminat Turcia-Portugalia. Naţionala lui Cristiano Ronaldo, marş spre optimile EURO 2024. Lusitanii s-au distrat pur şi simplu în faţa turcilor, cărora nu le-a dat nicio şansă.

Portugalia lui Cristiano Ronaldo s-a distrat cu turcii. A învins la scor şi cu 6 puncte după două meciuri e deja în optimi la EURO 2024.

S-a terminat Turcia-Portugalia

Lusitanii au dat drumul la fotbal şi nu au dat nicio şansă Turciei. Au deschis scorul în minutul 21, prin Bernardo Silva. Dintre favoritele la EURO 2024, Portugalia lui Cristiano Ronaldo pare că arată cel mai bine până acum.

În minutul 28 s-a marcat autogolul turneului. Akaydin a pasat spre propria poartă, dar goalkeeperul turc era plecat după seminţe. Aşa s-a făcut 2-0 pentru portughezi. Scorul a luat proporţii în repriza secundă. Cristiano Ronaldo a rămas singur cu portarul, dar nu a marcat. I-a pasat lui Bruno Fernandes care a înscris în minutul 56 pentru 3-0. Scor final Turcia-Portugalia 0-3 şi lusitanii s-au calificat în optimile turneului. Are şi primul loc asigurat în grupă. De partea cealaltă, turcii au meci de care pe care în ultima etapă, cu Cehia.

Turcia – Portugalia, echipele de start:

Turcia: Bayindir – Celik, Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Calhanoglou, Ayhan – Akgun, Kokcu, Akturtoglu – Yilmaz
Selecționer: Vincenzo Montella
Rezerve: Cakir, Kaplan, Demiral, Muldur, Yuksek, Yokuslu, Ozcan, Guler, Yildirim. Tosun, Yildiz, Kilicsoy, Yazici

Portugalia: D. Costa – Cancelo, Dias, Pepe, N. Mendes – Vitinha, Palhinha, B.Fernandes – B.Silva, Ronaldo, Leao
Selecționer: Roberto Martinez
Rezerve: Sa, Patricio, Silva, Pereira, Dalot, Inacio, Semedo, Neves, Nunes, Neves, Conceicao, Jota, Ramos, Felix, Neto

Stadion: Signal Iduna Park
Arbitru: Felix Zwayer