Spectacol pe Arena Națională. FCSB o bate pe FC Argeș după un thriller cu cinci goluri

FCSB și FC Argeș au oferit o partidă mult peste nivelul obișnuit în Superliga din România.

Echipa lui Nicolae Dică a reușit să se impună cu scorul de 3-2, la capătul unui meci în care am avut de toate: Răsturnări de scor, goluri spectaculoase și faze controversate.

Nicolae Dică i-a respectat ordinul lui Gigi Becali

Patronul lui FCSB, Gigi Becali a anunțat în urmă cu câteva zile că Omrani va juca titular în meciul cu FCSB, iar Nicolae Dică s-a conformat și a început cu Omrani în bandă.

Meciul a avut parte de un început furtunos cu două goluri în primele 10 minute.

Andreas Calcan a făcut liniște pe Arena Națională în minutul 5 când a deschis scorul cu un șut violent din interiorul careului

În minutul 10, Andrea Compagno a reușit să marcheze după o fază de atacant autentic, l-a întors pe fundașul lui FC Argeș și a șutat fără drept de apel in plasa porții apărate de Straton.

Garita a irosit două ocazii monumentale în minutele 15 și 18 când a scăpat singur cu portarul FCSB-ului.

Bilel Omrani a izbit bara la jumătatea primei reprize după o acțiune personală.

În minutul 26, Andrei Prepeliță, antrenorul lui FC Argeș a părăsit banca tehnică acuzând probleme de sănătate iar locul său a fost luat de antrenorul principal ” din acte”, Constantin Schumacher.

În minutul 45+2, Bilel Omrani a executat o lovitură liberă care a găsit cadrul porții dar a fost respinsă de Straton și scorul pauzei a rămas 1-1.

Spectacol total în a 2-a repriză

În minutul 62 FCSB a beneficiat de un penalty, după intervenția VAR, la un fault comis de Calcan asupra lui Valentin Crețu.

Andrea Compagno a transformat lovitura de pedeapsă deși Straton a ghicit colțul unde a executat italianul, așadar în minutul 65, FCSB conducea cu 2-1.

În minutul 79 FC Argeș a egalat după un super gol marcat de Garita dintr-un unghi aproape imposibil iar Arena Națională a amuțit.

În minutul 80 la scorul de 2-2, fanii lui FCSB au început să își piardă răbdarea cu favoriții și să îi fluiere la fiecare eroare.

Andrei Cordea a reușit să o ducă pe FCSB în avantaj în minutul 87 după ce a finalizat o centrare fantastică a lui Alexandru Pantea.

Nu s-a mai întâmplat nimic în cele 4 minute suplimentare arătate de centralul partidei, iar scorul final a rămas neschimbat, FCSB-FC Argeș 3-2.

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Haruț, Tamm, S. Șerban – Cordea, Edjouma, Olaru – Omrani, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Oct. Popescu, Miculescu, Dulca, R. Boboc, Nikolov, Oaidă, Pantea, Rusu
Antrenor: Nicolae Dică

FC Argeș: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna – Njike, Alceus – Jakolis, Ișfan, Calcan – Garita
Rezerve: Greab – M. Constantin, Latovlevici, Raynov, Meza Colli, I. Șerban, G. Crețu, Betrand, Donisa
Antrenor: Andrei Prepeliță