Spectacol în Bănie în derby-ul Olteniei. Final pe muchie de cuțit. S-a terminat CSU Craiova – FCU Craiova

Derby-ul CSU Craiova – FCU Craiova, contând pentru etapa cu numărul 15 din Superligă, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Echipa lui Mihai Rotaru este pe locul 4 în Superliga cu 23 de puncte, în timp ce marea rivală este pe 12, cu 15 puncte.

Aproape 15.000 de spectatori au fost pe „Ion Oblemenco” la derby-ul Olteniei.

Echipa lui Adrian Mititelu a început în forță și a avut primele ocazii. gazdele au deschis însă scorul. Mihai Căpățînă a marcat după o pasă primită de la Alex Crețu.

FCU Craiova a restabilit egalitatea în repriza a doua după ce Aurelian Chițu a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Sidibe.

Oaspeții au rămas în 10, în minutul 77, atunci când Padula a văzut al doilea cartonaș galben pentru că i-a cerut arbitrului să-l avertizeze pe Bancu pentru un presupus henț.

În minutul 90+5, Vladislav Blănuță a lovit puternic cu capul o minge, dar Laurențiu Popescu a avut un reflex extraordinar și a scos mingea de sub bară.

CSU Craiova – FCU Craiova, echipele de start

CSU Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu – Al. Crețu, Mateiu, Căpățână – Danciu, A. Ivan, Al. Mitriță
Rezerve: Lazar, Raul Silva, Ndong, Kurtic, Lyes Houri, Roguljic, A. Trică, Koljic, J. Markovic
Antrenor: Corneliu Papură

FCU Craiova: Gurău – R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Vl. Achim, Van Durmen – Sidibe, A. Chițu, Bahassa – Blănuță
Rezerve: R. Popa, Danny Henriques, Mascarenhas, Dr. Albu, Buta, Vl. Pop, Baeten, Blidar, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Radu Petrescu (București), A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti), A2: Marius Marica (Bistriţa)
Arbitru VAR: Rareș Vidican (Satu Mare). Asistent VAR: Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca)