Spania și Germania au făcut pace! Meci terminat la egalitate și nemții au nevoie de victorie pentru a merge în optimi /Foto

Spania și Germania au terminat la egalitate ”finala din grupe”, scor 1-1, și soarta grupei se va decide în ultima etapă.

Partida a avut o conotație emoțională pentru selecționerul Spaniei, Luis Enrique: Astăzi ar fi trebuit să fie ziua de naștere a fetei sale care a decedat în urmă cu trei ani.

Spania și Germania s-au anihilat în prima repriză

Meciul a început foarte tare. Asensio a lovit bara în minutul 6 după un șut fabulos din afara careului.

După ocazia Spaniei, cele două echipe au jucat temătoare și nu au avut multe ocazii la poartă.

Rudiger a înscris în minutul 40 , dar golul său a fost anulat pe motiv de offside, după consultarea VAR.

Prima repriză s-a încheiat cu Spania în atac dar fără rezultat pe tabela de marcaj.

A 2-a repriză a început în nota primei părți. Cele două echipe încercând să își prindă adversarul pe picior greșit.

În minutul 57, Kimmich a fost aproape de a deschide scorul, dar Unai Simon s-a opus magistral.

Cei care aveau să deschidă scorul au fost însă spaniolii. Alvaro Morata a finalizat cu șut din careu o minge venită de la Jordi Alba.

Musiala a ratat și el singur cu Unai Simon în minutul 73.

Fullkrug a adus egalarea pentru nemți în minutul 83 după o finalizare minunată.

Spania: Unai Simon – Carvajal, Rodri, Laporte, J. Alba – Gavi, Busquets, Pedri – Ferran Torres, Asensio, D. Olmo
Rezerve: R. Sanchez, Raya – Azpilicueta, Balde, Fati, E. Garcia, Guillamon, Koke, Llorente, Morata, Pino, Sarabia, Soler, P. Torres, N. Williams
Selecționer: Luis Enrique

Germania: Neuer – Sule, Kehrer, Rudiger, David Raum – Gundogan, Kimmich, Goretzka – Gnabry, Muller, Musiala
Rezerve: Ter Stegen, Trapp – Adeyemi, Bella-Kotchap, Brandt, Fullkrug, Ginter, Gotze, Gunter, Havertz, Hofmann, Klostermann, Moukoko, L. Sane, Schlotterbeck
Selecționer: Hansi Flick

Stadion: Al Bayt, Doha
Arbitru: Danny Makkelie / Asistenți: Hessel Steegstra și Van de Vries (toți din Olanda)
Arbitru de rezervă: Istvan Kovacs