Spania, recordul negativ cu care a intrat în istoria Cupei Mondiale / Maroc, a patra țară africană ajunsă în sferturile competiției

Spania a plecat acasă după ce a fost eliminată neașteptat de Maroc, scor 0-0 (3-0 d.l.d.).

După rușinea suferită de iberici, aceștia au bifat un record negativ în istoria Cupei Mondiale. Este prima echipă care a pierdut patru serii de lovituri de departajare și a doua care nu a marcat niciun gol la o serie de lovituri de departajare.

Prima echipă care a pățit același lucru este Elveția. S-a întâmplat în meciul împotriva Ucrainei, la ediția din 2006 a Cupei Mondiale.

Maroc, a patra țară africană ajunsă în sferturile Cupei Mondiale

Marocanii au reușit una dintre cele mai mari surprize din actuala ediție a Cupei Mondiale. Echipa condusă de Walid Regragui este aa patra dintr-o țară africană ce ajunge în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Celelalte sunt Camerun în 1990, Senegal în 2002 și Ghana în 2010.

Olanda, Argentina, Franța, Anglia, Croația și Brazilia s-au calificat și ele în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Luis Enrique nu a fost ascultat de elevii săi

Selecționerul Spaniei spunea înaintea meciului cu Maroc faptul că le-a spus jucătorilor săi să execute lovituri de la 11 metri. Se pare însă că cei mai mulți nu l-au ascultat.

„Acum încep meciurile de totul sau nimic. Câștigi sau pleci acasă. Trebuie să fim pregătiți din toate punctele de vedere.

Eu le-am dat temă jucătorilor să exerseze penalty-urile la cluburi încă de acum un an! Le-am zis să bată cel puțin câte 1.000. Pe asta n-o poți antrena. Dar cu rutina de la antrenament îți este mai ușor. Eu cred că loviturile astea de la 11 metri nu țin doar de noroc”, spunea selecționerul Spaniei.