Spania, campioană olimpică după un meci spectaculos. A învins Franța în finala în care s-au dat 8 goluri

Spania este campioană olimpică după un meci spectaculos în care a învins Franța. Sergio Camello a marcat de două ori în prelungiri, obţinând o victorie dramatică, scor 5-3.

Arbitrul român Ovidiu Hațegan s-a aflat în camera VAR.

Spania, campioană olimpică după un meci spectaculos

Spania a câştigat medalia de aur la turneul olimpic de fotbal masculin de la Paris. Sergio Camello a marcat de două ori în prelungiri, obţinând o victorie dramatică, scor 5-3, în faţa gazdelor din Franţa, într-o finală încrâncenată, vineri, pe stadionul Parc des Princes.

Echipele erau la egalitate, scor 3-3, după două reprize, dar Camello a marcat în minutele 100 şi 120+1 pentru a aduce Spaniei primul său titlu olimpic de după 1992.

Franţa a reuşit o revenire incredibilă după ce a fost condusă cu 3-1 şi a trimis meciul în prelungiri, Maghnes Akliouche reuşind un gol în minutul 79, înainte ca o revizuire VAR să acorde gazdelor un penalti pe care Jean-Philippe Mateta l-a transformat în prelungiri.