Sorana Cîrstea face senzație la Roma! Nu i-a dat nicio șansă adversarei. Meci perfect făcut de româncă

Sorana Cîrstea face senzație la Roma. Nu i-a dat nicio șansă adversarei. Românca a câștigat meciul cu Marketa Vondrousova, scor 7-6, 6-3 și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roma.

România are trei reprezentante la turneul de la Roma. Jaqueline Cristian va juca împotriva lui Coco Gauff, azi. Mâine Irina Begu o întâlnește pe belgianca Elise Mertens (favorită 27).

Sorana Cîrstea face senzație la Roma

Sorana Cîrstea a reușit să câștige un prim set extrem de disputat. S-a impus în fața cehoaicei Marketa Vondrousova (6 WTA) cu 7-6, după 54 de minute. În actul secund, Sori nu i-a mai dat nicio șansă adversarei și a câștigat, 6-3.

Sorana Cîrstea (32 WTA / favorită 28) a beneficiat de un prim tur liber la Roma, iar în runda secundă a trecut de Brenda Fruhvirtova (102 WTA / 17 ani) cu 7-5, 6-0.

WTA Roma se joacă în perioada 7-19 mai pe zgură în complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $5.509.771. Campioana en-titre este kazaha Elena Rybakina.