Sorana Cîrstea, duel pe muchie de cuţit la Wimbledon! Meci infernal cu coşmarul Simonei Halep. Cine s-a calificat în turul 3

Sorana Cîrstea, duel pe muchie de cuţit la Wimbledon! Meci infernal cu coşmarul Simonei Halep. S-a aflat cine s-a calificat în turul 3 al celui de-al treilea turneu de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, a avut un duel dur în turul secund la Wimbledon. S-a întâlnit cu letona Jelena Ostapenko, locul 17 WTA.

Sorana Cîrstea, duel pe muchie de cuţit la Wimbledon!

Sorana Cîrstea a jucat din nou la Wimbledon, la doar o zi după meciul din turul 1, cu Tatjana Maria. Programul româncei a fost dat peste cap de ploaia de marți. Meciul a fost exhilibrat în debutul primului set. Până la urmă, letona, care era favorită pe hârtie, la înceut, a reuşit să câştige primul set. A fost 6-4 pentru letonă, după 42 de minute de joc.

Setul secund a fost început mult mai bine de către româncă. Sorana s-a îndepărtat repede la 3-0. Ostapenko şi-a luat serviciul şi s-a făcut 3-1. Era diferenţă însă de doar un singur break. Din păcate, Sorana şi-a pierdut avantajul în mijlocul setului secund. Ostapenko a revenit în meci şi a dus setul în tie-break. Şi aici, Cîrstea a avut un mic avantaj la început. Pe final de tie-break totul s-a echilibrat. Până la urmă, Sorana s-a impus cu 8-6 şi a dus meciul în decisiv.

Aici, meciul a fost echilibrat până la scorul de 3-3. Aici, Sorana a câştigat pe serviciul lui Ostapenko, un game uriaş. S-a făcut 4-3 pentru româncă şi aceasta urma la serviciu. S-a făcut rapid 5-4 pentru Sorana care mai avea de îndeplinit un singur obiectiv. Să-şi câştige serviciul. A fost o simplă formalitate. Sorana a câştigat game-ul la 0 şi setul cu scorul de 6-4.

Sorana s-a calificat în turul 3 al turneului de la Wimbledon, acolo unde se va duela cu Beatriz Haddad Maia. Brazilianca tocmai a eliminat o altă româncă, Jaqueline Cristian.

Cele două s-au întâlnit de trei ori până acum, iar letona s-a impus de fiecare dată. Precedentul meci a avut loc în acest an, la Roma, scor 6-3, 3-6, 6-2 pentru Ostapenko.