Simona Halep și-a subordonat adversara din optimi într-o oră și merge ceas pe iarba de la Birmingham

De o oră și două minute, plus 5 ași, a avut nevoie Simona Halep ca să câștige ”optimea” turneului pe iarbă de la Birmingham cu Harriet Dart. A fost 6-3, 6-2 pentru fostul lider al clasamentului WTA.

Simona n-a avut emoții decât la începutul primului set când a fost condusă cu 2-0. După ce a revenit la cârma jocului, fosta campioană de la Wimbledon a condus ostilitățile autoritar, fără parcă să se forțeze și a câștigat extrem de repede.

În sferturi, Simona Halep – a doua favorită a turneului – o va înfrunta pe britanica Katie Boulter (25 de ani, locul 141 WTA, adversară pe care chiar nu a mai întâlnit-o niciodată.
Boulter e beneficiară a unui wild-card și e reușit să treacă miercuri de franțuzoaica Caroline Garcia (locul 74 WTA), scor 7-6 (1), 6-1.

”Mă simt grozav, am jucat mai bine decât în celălalt meci, a fost greu pe iarbă fiindcă Harriet e obișnuită cu această suprafață…”, a spus după meci Simona care a avut parte și de o mică galerie locală, ale cărei încurajări s-au și auzit la un moment dat.

”V-am spus deja de la primul meci, am și eu suporterii mei, românii vin să mă vadă peste tot, sunt bine primită oriunde”, a mai spus campioana după victoria cu Dart.

”Mă simt bine și vreau să încerc să revin la tenisul de acum 3 ani, să fac cât mai multe meciuri bune!”, a mărturisit Simona, care se pregătește astfel de Wimbledon, acolo unde a fost campioană în urmă cu trei ediții.