Simona Halep nu s-a mai abţinut! Cuvinte uriaşe după victoria lui David Popovici. Nici Cristina Neagu nu a făcut excepție

Simona Halep și Cristina Neagu au reacționat imediat după performanța lui David Popovici de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sportivul de la Dinamo a câștigat medalia de aur în proba de 200m liber, devenind primul înotător român care reușește acest lucru.

Simona Halep și Cristina Neagu, mesaje pentru David Popovici

Simona Halep a stat cu ochii pe cursa de la Paris. Înainte ca David Popovici, jucătoarea de tenis a postat un mesaj de încurajare.

După ce Popovici a câștigat medalia de aur, a postat o altă fotografie însoțită de mesajul:  „The best” (Cel mai bun).

Cristina Neagu, câștigătoarea Ligii Campionilor din 2015, a postat și ea o fotografie cu sportivul român pe rețelele de socializare.

„#CAMPIONOLIMPIC”, a scris handbalista.

„Știe să-și chinuie adversarii”

Jurnaliștii din toată lumea i-au dedicat noului campion olimpic ample articole.

„Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani, a cucerit prima medalie olimpică din tânăra sa carieră la 200 m liber. Și a fost aur, el dominându-i pe britanicul Matthew Richards și pe americanul Luke Hobson.
Mai puțin calm decât de obicei, cel care știe să-și chinuie adversarii cu starturi ultrarapide ce spun multe despre formidabilul sprinter care este (fost recordman mondial la 100 m liber) a trebuit să reziste pentru a reveni și a câștiga cu doar două sutimi de secundă”, a notat L’Equipe.

„Matt Richards a fost la doar 0,02 secunde de aur! Se pare că doar anvergura aripilor lui David Popovici a făcut diferența. Românul plesnește apa în semn de sărbătoare. David Popovici ia aurul, în timp ce britanicul Matt Richards ia argintul. Wow! A fost așa strâns. Americanul Luke Bobson ia bronzul”, au scris cei de la BBC.

„Maertens a condus prima sută de metri, americanul Hobson a țâșnit în frunte după întoarcerea de la 200 m, apoi Richards de pe culoarul 1 a privit în față și a preluat conducerea, dar în cele din urmă, David Popovici a ajuns primul la zid! Doar 0,07 secunde i-au despărțit pe primii trei clasați! David Popovici, un român în vârstă de 19 ani, tocmai a câștigat o cursă absolut palpitantă pentru a lua aurul la 200 liber masculin, rezistând în fața britanicului Matthew Richards și a americanului Luke Hobson într-o cursă frenetică spre perete. Popovici a sosit în 1:44.72, cu doar două sutimi de secundă mai bun decât Richards și cu doar șapte sutimi înaintea lui Hobson!”, au sccris cei de la The Athletic