Simona Halep împlinește 33 de ani. Cine a felicitat-o imediat după miezul nopții. Fostul lider mondial se pregătește să revină pe teren

Simona Halep împlinește, astăzi, 33 de ani. Primele urări le-a primit imediat după miezul nopții. Cea mai bună prietenă a sa a avut un mesaj emoționant pentu fostul lider WTA

Constănțeanca își pregătește revenirea în circuit, după ce o accidentare a ținut-o departe de teren. Ultima dată, Halep a jucat la jumătatea lunii iunie într-un meci demonstrativ la Sports Festival.

Simona Halep împlinește 33 de ani

Simona Halep nu a fost uitată de cea mai bună prietenă a sa în ziua în care a împlinit 33 de ani.  Aceasta a postat un mesaj emoționant.

Simona Halep trage tare pentru a reveni pe teren. Și-a anunțat prezența la turneul de categorie WTA 250 din Hong Kong. Acesta se joacă în perioada 26 octombrie – 3 noiembrie.

„E greu să spun acum pentru că încă sunt în recuperare cu genunchiul, plănuiesc ca la final de octombrie să merg să joc un turneu în Hong Kong. Mi-aș dori tare mult, pentru că mi-e dor, simt lipsa competiției și sper să fiu sănătoasă și aptă să joc. Ăsta este planul acum”.

Constănțeanca a revenit anul acesta în circuit după ce TAS i-a redus suspendarea pentru dopaj. A jucat la Miami, dar a fost eliminată din primul tur de Paula Badosa, în prima partidă jucată de Halep după 569 de zile. A urmat încă un meci la turneul WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris. A fost însă obligată să abandoneze, tot în pimul tur, din cauza unei accidentări.

Fostul lider mondial, o carieră de invidiat

Halep a început tenisul de la vârsta de patru ani, mai întâi sub îndrumarea antrenorului Ioan Stan. La 14 ani, ea a debutat în circuitul ITF şi a ajuns repede între cele mai bune tinere jucătoare din lume.

În 2008, Halep a câştigat turneul de la Roland Garros, la junioare. Doi ani mai târziu a intrat în circuitul profesionist.

În a doua jumătate a anului 2013 a câştigat şase turnee, pe toate suprafeţele. Halep a cunoscut consacrarea în 2014, când a jucat finala de la French Open la senioare şi finala Turneului Campioanelor, la prima participare, pe lângă alte două trofee care i-au intrat în palmares.

Simona Halep a câştigat în total 24 turnee, inclusiv două de Grand Slam, la Roland Garros, în 2018, şi Wimbledon, în 2019. A fost lider mondial timp de 64 de săptămâni.