Simona Halep continuă la Wimbledon! A avut reveniri de senzație în ambele seturi cu Flipkens, dar și-a aplaudat adversara care a spus adio tenisului / Video

Campioana de acum 3 ani de pe iarba de la Wimbledon a început perfect meciul cu belgianca Kirsten Flipkens pe care o întâlnise până azi de cinci ori și tot de atâtea ori o bătuse. A făcut breakul și părea că pornește ca din tun.

Însă belgianca în prag de retragere s-a bucurat de tenis ca un copil, iar dezinvoltura ei și relaxarea au dat roade. A ajuns chiar să conducă setul cu un neverosimil 5-2.

Embed:

A fost însă momentul în care Simona a înclinat terenul în favoarea ei. Și-a adjudecat 4 game-uri la rând și setul, cu 7-5.

Embed:

Scenariul după care s-a disputat cel de-al doilea set a fost parcă tras la indigo. Flipkens a reușit iar să mărească ecartul după voleuri spectaculoase și cross-uri de excepție. La 4-1, Flipkens nu-și imagina că va asista la aceeași răsturnare de scor.

Dar fostul lider mondial a reușit din nou. Și a încheiat en-fanfare, dar aplaudându-și adversara. Momentul a fost unul emoționant, belgianca primind standing ovations. Kirsten a plâns și și-a lăsat bandana pe iarba londoneză, într-un gest suprem. A fost meciul ei de rămas bun.

”Mă bucur că îmi iau rămas bun în compania unei mari campioane precum Simona”, a spus Flipkens, în lacrimi.

”Nu este vorba despre meciul meu, astăzi e vorba doar despre ea!„ a fost replica superbă a Simonei pentru Kirsten.

Embed:

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe Magdalena Frech (24 de ani, locul 92 WTA).