Simona Halep a uimit pe toată lumea! Ce probleme a avut la Toronto: ‘A fost imposibil să joci’ / Video

Simona Halep a uimit pe toată lumea! S-a aflat ce probleme a avut la Toronto. Chiar dacă a obţinut calificarea în sferturile de finală ale turneului canadian, cea mai bună jucătoare din România a avut parte de mari dificultăţi.

Simona Halep a bătut-o pe Jil Teichmann, scor 6-2, 7-5, dar meciul nu a fost deloc unul facil. Vântul, care a bătut puternic, a fost un alt adversar al româncei.

Simona Halep a uimit pe toată lumea!

Simona Halep a fost dezorientată din cauza vântului și a recunoscut că nu este capabilă să analizeze partida.

„Nu pot să mă gândesc foarte bine la meci, pentru că sunt pierdută. Am vorbit cu Jil după partidă și mi-a spus că simte același lucru. A fost imposibil să joci doar dintr-o parte a terenului. Dar, ce e cel mai important, e că am luptat pentru fiecare minge și am putut câștiga partida”, a spus Simona Halep la final, în conferința de presă.

Cea mai bună jucătoare a noastră nu are prea mult timp liber. Urmează bătălia pentru semifinale, Simona Halep – Coco Gauff, dispută care va avea loc în această seară, de la ora 20:00.

Este al patrulea meci dintre cele două, iar românca le-a câștigat pe precedentele trei fără set cedat.

Primul meci direct a avut loc la Wimbledon, în 2019, când Simona Halep s-a impus 6-3, 6-3. De altfel, românca a triumfat pe iarba londoneză în acel an, când a obținut al doilea Grand Slam din carieră, după Roland Garros 2018.

Ultimele două meciuri dintre Simona Halep și Cori Gauff au fost în acest an, la Indian Wells, 6-3, 6-4, și Madrid, 6-4, 6-4, de fiecare dată în favoarea româncei.