Și-au semnat sentința în prelungirile reprizelor! S-a terminat U Cluj-FC Argeș. Victorie uriașă în lupa pentru supraviețuire

Bogdan Vintilă a debutat cu o înfrângere pe banca argeșenilor. U Cluj a învins-o fără probleme pe FC Argeș, scor 2-0, în play-out-ul din Superliga. Clujenii au marcat golurile în prelungirile fiecărei reprize.

În minutul 33 a avut loc o fază controversată la care gazdele au cerut penalty, după ce Marius Constantin a respins mingea cu cotul, din săritură. Arbitrul a fost să revadă faza, dar a fost sfătuit din camera VAR să lase meciul să continue.

Clujenii au deschis scorul în prelungirile primei reprize. Chipciu a scăpat singur cu Micle, a fost faultat, dar mingea a ajuns la Remacle, care a marcat în poarta goală.

În prelungiri meciului, Dragos Tescan a nimerit plasa, cu piciorul drept și a stabilit scorul final.

U Cluj este pe locul 3 cu 20 de puncte, în timp ce argeșenii sunt pe 8 cu 14 puncte.

U Cluj – FC Argeș, echipe de start

U Cluj: Gorcea – Martic, Pițian, Miron, Chipciu – Remacle, G. Simion, I. Filip, Bic – J. Gomes, Thiam
Rezerve: P. Iliev, Goranov, Ispas, Oancea, Nistor, Fl. Ilie, Ad. Bălan, Tescan, Haită
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Argeș: Micle – Dobrosavlevici, Turda, M. Constantin, Rizzi – Meza Colli, Njike – Tofan, Calcan, Koubemba – Garita
Rezerve: Straton – Jakolis, Brendon, Mimito Biai, G. Crețu, Moisie, Boubacar, Jobello, Târcoveanu
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Arbitru: Horia Mladenovici (București) / A1: Radu Ghinguleac (București) / A2: Bogdan Gheorghe (București) / Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei) / Arbitru VAR: Vlad Bârleanu (București) / R1: Marius Omuț (Satu Mare) / Observator arbitri: Zoltan Szekely (Baia Mare)
Stadion: Cluj Arena (capacitate: 30.201 locuri)