Show total la Ovidiu. Farul a învins-o pe CSU Craiova într-un meci cu 5 goluri, 2 penalty-uri și un ‘roșu’. Denis Alibec, omul meciului

Farul și-a revenit după umilința cu Rapid din etapa trecută. Constănțenii au învins-o pe   CSU Craiova, scor 3-2. În repiza a doua au jucat în 10 oameni.

Elevii lui Costel Gâlcă sunt pe locul 3 în Superliga, cu 21 de puncte, în timp ce Farul este pe 12, cu 16 puncte.

Farul – CSU Craiova 3-2

Marinarii au început în forță la Ovidiu și au dat două goluri în doar câteva minute. Denis Alibec a făcut spectacol în prima repriză. A dat un gol, a avut un assist și a ratat o ocazie uriașă.

Grigoryan a fost cel care a deschis scorul în minutul 6, dintr-o pasă a lui Alibec. Reușita a fost analizată din camera VAR, iar golul validat după două minute. După doar șase minute, Grigoryan a pasat în adâncime, mingea a ajuns la Alibec, iar acesta a marcat pentru 2-0.  Același Alibec ar fi putut marca din nou până la finalul celor 45 de minute.

În startul reprizei secunde, gazdele au rămas în 10 oameni. Ionuț Vână a primit al doilea cartonaş galben şi a părăsit terenul.

CSU Craiova a obținut imediat un penalty, iar Houri a reușit să marcheze. Marinarii și-au refăcut avantajul după golul marcat de Gustavo Marins, în minutul 59.

După doar câteva minute, oltenii au mai primit un penalty, dar au ratat. În prelungiri, oltenii au mai punctat odată prin Paradela.

Echipele de start

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Bălașa, Gustavo Marins, C. Ganea – Vînă, Dican, Casap – Grigoryan, Alibec, Radaslavescu
Rezerve: Ducan, Cercel, Dumitra, Aioanei, Buta, N. Popescu, Băsceanu, A. Stoian, Mustaca, Rivaldinho, G. Iancu, Avramescu
Absenți: Nedelcu, Iancu, Larie, Țîru (accidentați), Dănuleasa (suspendat)
Antrenor: Gheorghe Hagi

U Craiova: L. Popescu – Vlădoiu Maldonado, Badelj, Bancu – Screciu, Oshima – Baiaram, Houri, Mora – A. Ivan
Rezerve: S. Lung, Ndong, Iago Lopez, Căpățînă, Zajkov, Sierra, Cicâldău, Mekvabishvili, Bană, D. Barbu, Paradela, Lukic
Absent: Mitriță (accidentat)
Antrenor: Costel Gâlcă