Show la Ovidiu! S-a terminat Farul – Petrolul. Băieţii lui Gică Hagi, marş forțat spre play-off

Show la Ovidiu. Farul a câștigat, scor 3-1, cu Petrolul Ploiești, în etapa a 19-a Superligii.

Echipa antrenată de Gică Hagi a pus capăt seriei proaste din ultima perioadă, o singură victorie în 7 meciuri. De partea cealaltă, ploieștenii aveau înaintea acestui meci 9 partide consecutive fără eșec.

Farul este pe locul 5 cu 28 de puncte în Superliga, în timp ce ploieștenii sunt pe 7, cu 26 de puncte.

Constănțenii au avut primele ocazii, iar după 28 de minute au primit penalty pentru un henț în careu a lui Huja. Constantin Budescu a executat și a deschis scorul. În minutul 52, Farul și-a mărit avantajul. Rivaldinho a centrat bine în careu către Louis Munteanu, iar atacantul a marcat. Larie a marcat pentru 3-0, în minutul 78. Câteva minute mai târziu, Paul Papp a redus din diferență.

Farul – Petrolul, echipele de start:

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Dussaut – Vînă, Artean, Grameni – Munteanu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi, Dănuleasa, Queiros, Banu, Grigoryan, Cojocaru, Popescu, Mazilu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja, Țicu – Doua, Seto, Jefferson – Musi, Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu, Garutti, Dumitriu, Radu, Vraciu, Mitrov, Rădulescu, Răducanu, Roman
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi
Arbitru: Chivulete Andrei Florin, A1: Gheorghe Sebastian Eugen, A2: Constantinescu Andrei
Arbitru VAR: Dima Iulian, Arbitru AVAR: Marinescu Vasile