Selecționerul Gareth Southgate, făcut praf după meciul cu Slovacia. Nici jucătorii săi nu au scăpat + Ce a spus Francesco Calzona după conflictul cu Declan Rice

Selecționerul Gareth Southgate a fost făcut praf de jurnaliștii englezi după meciul cu Slovacia. Nici jucătorii săi nu au scăpat. Fundașul Kieran Trippier (33 de ani) a primit nota 2.

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2024 după ce a învins, 2-1 Slovacia. La finalul partidei, Francesco Calzona a vorbit despre conflictul cu Declan Rice.

Gareth Southgate, făcut praf după meciul cu Slovacia

Anglia s-a calificat în faza următoare la EURO 2024 după ce a învins Slovacia, dar a arătat extrem de rău pe teren. Englezii au fost conduși, 1-0, dar au reușit să egaleze în în minutul 90+5. În final, golul victoriei a fost marcat de Harry Kane.

Gareth Southgate a fost distrus de presa din Anglia. Selecționerul a încercat să explice tactica sa. A făcut prima schimbare în minutul 66, Palmer în locul lui Trippier. În minutul 84, l-a aruncat în luptă pe Eze, în timp ce Ivan Toney a intrat cu două minute înaintea finalului.

„Sunt atât de mândru de spiritul pe care băieții l-au arătat. Fiecare a avut rolul lui în această calificare. Jude a fost fantastic! Ne-am gândit dacă ar trebui să îl schimbăm, dar știam că e capabil de astfel de execuții.

Am avut un sentiment ciudat, eram sigur că meciul nu e gata. Știu că sună ridicol.

De asta n-am făcut înlocuiri când toată lumea o cerea. Aveam suficienți fotbaliști ofensivi în teren, știam că Jude și Harry Kane pot să obțină ceva.”, a spus Gareth Southgate, potrivit BBC.

„Un om norocos, norocos. Din punct de vedere tactic, echipa lui a avut o minge lungă. Nu a avut nicio acțiune ”, a scris „The Sun”.

Kieran Trippier, cea mai mică notă

Fundașul dreapta al naționalei Angliei a fost ținta jurnaliștilor. „The Standard” i-a acordat nota 2, iar „The Sun”, 4.

„Când mingea bună a lui Bellingham l-a găsit pe Trippier la marginea careului, pe piciorul său drept favorit, te-ai gândit: „Nu din nou!”. A zdrobit balonul în rândul Z”, a scris „The Sun”.

„L-a pus pe Guehi în pericol și i-a provocat acestuia un cartonaș galben după doar trei minute. A trimis în tribune la o oportunitate bun. A provocat huiduieli atunci când a renunțat să se bată pentru o minge pentru a nu știu câta oară în turneu. A șchiopătat în a doua repriză”, notat cei de la „The Standard”.

Ce a spus Francesco Calzona după conflictul cu Declan Rice

Italianul a povestit că scandalul a început atunci când a vrut să-l întrebe pe centralul turc Halil Umut Meler de ce nu i-a penalizat pe englezi pentru că trăgeau de timp.

Declan Rice nu l-a lăsat pe Francesco Calzona să discute cu arbitri, iar de aici până la un scandal uriaș a fost doar un pas. Fotbalistul a fost ținut pentru că a vrut să sară la bătaie. În final, Rice și-a cerut scuze.

”Rice ar fi trebuit să meargă la arbitri, să îi salute și apoi să plece. Trebuia să vorbesc cu arbitri și el nu mai pleca, continua. Apoi și-a cerut scuze și a fost totul în regulă. Nu mi-a plăcut faptul că echipa Angliei nu a fost pedepsită pentru tragerile de timp”, a spus Francesco Calzona, conform The Sun.