Seară uluitoare în preliminariile Euro! Franța lui Mbappe a stors `portocala mecanică`, Lukaku și Belgia au umilit Suedia lui Ibrahimovic+ Rezultatele complete

Șocul serii s-a produs pe Stade de France. Acolo unde vicecampioana mondială Franța s-a prezentat impecabil la prima apariție de după finala din Qatar. Griezmann cel cu părul roz nici nu i-a lăsat pe neerlandezi să se încheie la șireturi că a și deschis scorul în minutul 2.

Și până să se trezească din pumni elevii lui Ronald Koeman, Upamecano făcuse deja 2-O în minutul 8. Noul căpitan al ”cocoșilor”, Mbappe, și-a trecut în cont ”dubla„, în minutul 21 și pe finalul meciului, în minutul 88, consfințind un neverosimil 4-0 împotriva principalei rivale din grupa B, Țările de Jos, în preliminariile EURO 2024

Lukaku, hattrick de senzație

Belgia s-a dat în spectacol, în deplasarea din Suedia, stricându-i revenirea lui Zlatan Ibrahimovic la naționala nordicilor.

Lukaku a deschis seria în minutul 35. Și și-a continuat recitalul după pauză, când a marcat de încă două ori, în minutul 49 și în minutul 83. Belgienii s-au întors acasă și cu 3 puncte și cu golaveraj bun, după 3-0 cu Suedia.