Seară nebună în preliminariile EURO 2024! Prima mare surpriză a grupelor. Rezultatele complete

Seară nebună în preliminariile EURO 2024! Prima mare surpriză a grupelor. Rezultatele complete ale serii. Turcia s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, în faţa naţionalei Armeniei.

A fost un meci din cadrul grupei D a calificărilor pentru Euro 2024. În grupa A, Scoţia a învins Cipru, scor 3-0.

Seară nebună în preliminariile EURO 2024!

Turcia s-a impus la Yerevan după un meci în care echipa condusă de Stefan Kuntz a avut de lucru. Ozban Kabak a marcat un autogol în minutul 10. Armenii nu s-au bucurat mult de avantajul neaşteptat. Orkun Kokcu a egalat în minutul 35, iar Kerem Akturkoglu a adus victoria Turciei, în repriza secundă.

La Glasgow, în grupa A, Scoţia s-a impus cu 3-0 în faţa ciprioţilor, după un meci în care victoria s-a conturat mai clar în ultimele minute de joc. Steve Clarke aduce victoria Scoţiei după ce vineri semnase prelungirea contractului de selecţioner până în 2026.

Rezultate înregistrate sâmbătă în calificările Euro 2024:

Grupa A: Scoţia – Cipru 3-0 (McGinn 21, McTominay 87, 90+3);

Grupa D: Armenia – Turcia 1-2 (Ozan Kabak 10 autogol / Orkun Kokcu 35, Kerem Akturkoglu 64).

Spania s-a distrat cu Norvegia care nu l-a avut pe Haaland. Croaţia, semifinalistă la Mondialele din decembrie s-a încurcat acasă cu Ţara Galilor.

Belarus-Elveţia 0-5

Israel-Kosovo 1-1

Andorra-România 0-2

Croaţia-Ţara Galilor 1-1

Spania-Norvegia 3-0