Seară nebună în Liga Naţiunilor! S-a marcat pe bandă rulantă. Ce a făcut Anglia după umilinţa cu Grecia + Rezultate complete

Seară nebună în Liga Naţiunilor! S-a marcat pe bandă rulantă. Ce a făcut Anglia după umilinţa cu Grecia din urmă cu doar câteva zile. Se aştepta la o nouă bombă, dar nu s-a întâmplat aşa.

Echipa naţională a Angliei a întrecut duminică seara, în deplasare, scor 3-1, reprezentativa Finlandei, în cadrul grupei B2 din Liga Naţiunilor.

Seară nebună în Liga Naţiunilor!

Englezii au dominat meciul de la Helsinki, deşi gazdele au avut şanse de gol atât la 0-0, cât şi la 0-1, dar jucătorii alb-albaştrii nu au putut concretiza. Jack Grealish a deschis scorul în minutul 18, din pasa lui Gomes.

Apoi, Fredrik Jensen a ratat pentru gazde, în minutul 38, acelaşi jucător trecând pe lângă gol şi în minutul 56. Oaspeţii şi-au majorat avantajul în minutul 74, prin Trent Alexander-Arnold, care a înscris un gol superb, din lovitură liberă.

Declan Rice a făcut 3-0 pentru Anglia în minutul 84, după o eroare a apărării nordicilor. Finlandezii au redus din diferenţă în minutul 87, prin Arttu Hoskonen, iar scorul final a fost Finlanda – Anglia 1-3.

Rezultate înregistrate duminică în Liga Naţiunilor:

Grupa B2: Finlanda – Anglia 1-3 (Hoskonen 87 / Grealish 18, Alexander-Arnold 74, Rice 84);

Grupa B2: Kazahstan – Slovenia 0-1 (Mlakar 55);

Grupa C4: Armenia – Macedonia de Nord 0-2 (Miovski 72, Alimi 85);

Grupa D1: Liechtenstein – Gibraltar 0-0;

Grupa D2: Malta – Moldova 1-0 (Teuma 87 penalty).

Austria – Norvegia 5-1

Grecia – Irlanda 2-0

Insulele Feroe – Lituania 1-1