Seară nebună în Champions League: cinci detalii spectaculoase

Show-ul a fost la el acasă într-o seară incredibilă de Champions League în care ștacheta spectacolului a fost ridicată pentru acest sezon care se anunță unul istoric încă din prima etapă.

Seară nebună în Champions League

În meciurile de aseară s-au remarcat cinci detalii spectaculoase:

1. Șocul serii s-a produs la Napoli, pe stadionul Diego Armando Maradona, unde ”Gli Azzuri” conduceau la pauză cu un incredibil 3-0 pe Liverpool. Scorul final al partidei a fost de 4-1 pentru Napoli, asta consemnând una dintre cele mai mari surprize din ultimii ani din Uefa Champions League.
  2. Robert Lewandowski a reușit primul hattrick în tricoul Barcelonei în victoria 5-1 contra polonezilor de la Viktoria Plzen. Este a 6-a triplă în Champions League din cariera superstarului polonez.

3.Seara de miercuri a adus în Champions League o medie de peste trei goluri marcate pe meci și este de remarcat faptul că s-a marcat în toate partidele. Au fost marcate 26 de goluri în opt partide disputate.

4.Dramatismul din meciul Atletico Madrid-Porto, meci în care, s-au înscris toate cele trei goluri în prelungirile partidei. Atletico Madrid a deschis scorul în minutul 90+1 prin Mario Hermoso cel care doar patru minute mai târziu a comis un penalty, în urma căruia FC Porto a egalat prin columbianul Uribe în minutul 90+6. Atletico Madrid a dat lovitura la ultima fază a meciului atunci când Antoine Griezmann a înscris în minutul 112.

5.Un alt aspect ” neobișnuit” pentru o seară de Uefa Champions League au fost și cele două cartonașe roșii acordate în meciurile Atletico Madrid- FC Porto când Taremi de la FC Porto a fost eliminat în minutul 81 și în meciul Tottenham-Marseille unde oaspeții au jucat aproape o repriză cu un om în minus după ce Mbemba a fost eliminat în minutul 47.