Seară magică pentru CFR Cluj. Victorie incredibilă în Cehia

CFR Cluj s-a deplasat la Praga pentru meciul împotriva Slaviei, din cadrul etapei a 3-a a grupelor Conference League.

Clujenii au venit din poziția de ”lanternă roșie” a grupei cu un punct în două meciuri în timp ce Slavia Praga se afla la polul opus, fiind pe primul loc cu 4 puncte în două jocuri. Cu toate acestea campioana României s-a impus cu 1-0 și a adunat 4 puncte, la egalitate cu toate cele 3 formații din grupă.

CFR Cluj a condus la pauză cu 1-0 și a gestionat perfect a 2-a repriză

Slavia a dominat începutul de meci ratând o ocazie uriașă în minutul 10 când portarul lui CFR Cluj, Scuffet a scos mingea de sub bară.

În minutul 23, Olayinka a lovit bara cu o minge care îl bătuse pe Scuffet. În minutul 41, Slavia a lovit pentru a 2-a oară bara lui Scuffet cu un șut din afara careului al lui Provod.

În minutul 45 CFR Cluj a dat lovitura și a înscris Janga.

La pauză, CFR Cluj conducea cu 1-0 după o repriză în care clujenii s-au mulțumit să atace doare pe ”contre”.

Slavia Praga a început a 2-a repriză în atac reușind până în minutul 50 să maseze întreaga echipă a CFR-ului în propriul careu.

În minutul 53 Yeboah a ratat o ocazie imensă după o centrare foarte bună a lui Roger.

Slavia Praga a ratat o ocazie uriașă în minutul 75 prin Traore, șutul acestuia a fost respins incredibil în corner de Scuffet.

Cehii au presat pe finalul meciului fără ocazii foarte mari de gol.

CFR s-a mulțumit să conserve rezultatul.

Echipe de start

Slavia Praga: Kolar – Doudera, Kacharaba, Ousou, Jurasek – Sevcik, Tiehi – Usor, Provod, Olayinka – Tecl
Rezerve: Dvorak, Sirotnik – Dorley, Sor, Ewerton, Traore, Jurasek, Kricfalusi, Biegon, Subert, Labik
Antrenor: Jindřich Trpišovský

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Kolinger, Camora – Deac, Boateng, Muhar, Roger – Janga, Yeboah
Rezerve: Gal, Bălgrădean – Brucic, Malele, Petrila, Mistrati, Hoban, Cvek, Braun, Buș
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Eden Arena
Arbitru: Fabio Maresca / Asistenți: Preti Fabiano, Giorgio Peretti (toți din Italia)