Final nebun în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – Voluntari. Echipa calificată s-a decis la lovituri de departajare

Partida dintre FCU Craiova și FC Voluntari a contat pentru semifinala brajaului pentru preliminariile UEFA Conference League. Partida s-a încheiat cu scorul de 3-3 în timpul regulamentar, și cu scorul de  după loviturile de departajare.

Gazdele au reușit să marcheze primul gol al partidei în minutul 36, atunci când Chițu a profitat de o gafă în apărarea ilfovenilor și a marcat ușor.

În minutul 60 oltenii au punctat din nou, prin Baeten, care a șutat din afara careului. Portarul de la Voluntari a încercat să respingă mingea, dar fără succes.

În minutul 64 Aurelian Chițu a reușit dubla, după un șut din interiorul careului.

Partida a fost reaprinsă în minutul 79, după ce Alijin a înscris în urma unui șut de la distanță și a redus din diferență.

Ilfovenii au mai punctat și în minutul 85, după ce Sigurjonsson a transformat o lovitură de pedeapsă.

La ultima fază a partidei, în minutul al 7-lea al prelungirilor, Dumiter a marcat și a trimis meciul către 2 reprize de timp adițional.

După două reprize de prelungiri fără evenimente importante, meciul a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde cei de la FCU Craiova s-au impus cu scorul de 5-4. Pentru Voluntari au ratat Armaș și Paz.

În urma acestei partide, cei de la FCU Craiova s-au calificat în finala barajului pentru Conference League, acolo unde se vor întâlni cu ocupanta locului 3 din play-off.

Echipele de start

FCU CRAIOVA (4-2-3-1): Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, V. Achim – Baeten, Bauza (cpt.), Bahassa – Chițu
Rezerve: Mogoșanu – Huyghebaert, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Ganea, Sidibe, Piccolomo, Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

FC VOLUNTARI (3-4-3): M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Marcelo Lopes, U. Meleke, Sigurjonsson, Aliji – Rața, D. Florea, Damașcan
Rezerve: Fernandez, Paz, Răduț, Merloi, D. Florea, Dumiter, H. Tavares, Al. Vlad, R. Voican
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / A1: Ovidiu Artene (Vaslui) / A2: Ciprian Danșa (Satu Mare) / Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad) / Arbitru AVAR: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / R1: Bogdan Dumitrache (București) / Observator arbitri: Bogdan Dumitrache (București)
Stadion: „Complex Sportiv Craiova” (capacitate: 30.983 de locuri)