Scoțienii, cu ochii pe Ianis Hagi! Greşeala uriaşă a celor de la Rangers. Tricolorul, decisiv pentru România

Presa din Scoția a remarcat prestația lui Ianis Hagi la naționala României. Internaționalul român a fost introdus în minutul 70 al meciului cu Lituania, 3-1, și a obținut un penalty.

Scoțienii cred că antrenorul lui Rangers, Philippe Clement, a greșit când l-a trimis pe român la echipa a doua a clubului.

Scoțienii, cu ochii pe Ianis Hagi. Avertisment pentru antrenorul lui Rangers

Ianis Hagi (25 de ani) are parte de un tratament la care nu se aștepta la echipa de club. A fost trimis la echipa a doua după ce împrumutul la Alaves s-a încheiat.

Mircea Lucescu a mers însă pe mâna lui la echipa națională. În meciul cu Lituania l-a introdus în repriza a doua, iar acesta a obținut un penalty la scorul de 1-1, transformat de Răzvan Marin.

„Ianis Hagi le-a arătat fanilor lui Rangers exact ce pierd. A jucat un rol esențial în victoria României cu 3-1 împotriva Lituaniei. Oamenii lui Mircea Lucescu au început jocul în urma unei victorii frumoase cu 3-0 împotriva Kosovo în deschiderea Ligii Națiunilor C. Cu doar trei minute până la final luni seară, păreau că ar trebui să se mulțumească și cu un punct împotriva lituanienilor. Asta până când mijlocașul «luminilor albastre» Hagi – care a fost exclus din tabăra primei echipe la Ibrox – a apărut de pe bancă. I-a obținut echipei sale un penalty crucial.

Tânărul de 25 de ani a primit mingea pe dreapta înainte de a se îndrepta către suprafața de pedeapsă. Acolo a fost doborât de fundașul dreapta al Lituaniei, Justas Lasickas. Lovitura de pedeapsă nu a fost acordată imediat. Dar, în urma unei analize VAR, gazdele au primit un penalty care a fost executat în mod corespunzător de Răzvan Marin. Asta înainte ca Alexandru Mitriță să înscrie un al treilea gol în timpul minutelor de prelungiri.”, a notat publicația scoțiană dailyrecord.co.uk.

„Philippe Clement a considerat că este în plus”

„După ce a fost considerat de Philippe Clement că este în plus raportat la pretențiile sale de joc, Hagi s-a menținut în formă antrenându-se cu echipa a doua de la Rangers. Se aștepta ca jucătorul să plece în timpul ferestrei de transfer de vară. A rămas însă la club dincolo de termenul-limită. Asta în ciuda interesului din partea cluburilor din patria lui.

Șeful belgian Clement l-a exclus pe internaționalul României din lotul «Gers» pentru Europa League. Hagi nu a mai apărut într-un meci competitiv pentru club din august 2023. A petrecut tot sezonul trecut împrumutat la Alaves în La Liga. Hagi este încă contractat cu albaștrii până în 2026”, au mai scris scoțienii.