Scene rare sub ochii lui David Popovici! Ce a făcut rivalul românului. Totul s-a aflat înaintea finalei

Scene rar întâlnite s-au întâmplat marți seara, sub ochii lui David Popovici. Rivalul românului a fost impresionat de gestul făcut de unul dintre înotători. Totul s-a aflat chiar înaintea finalei.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber, de la JO 2024. Cu numai o zi înainte, românul a cucerit medalia de aur la proba de 200 m liber. Sportivul a fost martorul unor scene emoționante în care a fost implicat rivalul său, Kyle Chalmers.

Scene rare sub ochii lui David Popovici!

Popovici este câștigătorul medaliei de aur la proba de 200 m liber.  Acum s-a calificat în finala probei de 100 m liber, de la JO 2024. Sportivul român a terminat semifinalele cu cel de-al cincilea timp: 47.66. Primul a fost chinezul Pan Zhanle (47.21), pe locul al doilea s-a clasat australianul Kyle Chalmers (47.58), iar pe trei ungurul Nandor Nemeth (47.61).

Momente rar întâlnite s-au petrecut marți seara. Kyle Chalmers, câștigătorul primei semifinale, a dezvăluit că Pan Zhanle, cel care s-a impus în a doua semifinală, a mers la el înainte de a intra în bazin.

„Pan a venit la mine înainte de cursă și mi-a zis: ‘Ești idolul meu, te iubesc, adoram să te privesc la TV când eram mic’. Mi s-a părut o nebunie. Apoi mi-am dat seama că probabil prima lui amintire legată de Jocurile Olimpice vine de la Rio, când am cucerit aurul olimpic.

Mi se pare extrem de măgulitor că am putut influența o întreagă generație de înotători. Iar faptul că acum încă sunt în curse și lupt împotriva lor este extrem de frumos, dar și de motivant”, a spus Kyle Chalmers, citat de Daily Mail.

„Cursa de 100 de metri liber s-a schimbat mult în ultimii ani. Acești tineri care vin din spate nu au teamă de nimic. Imediat ce părăsim blockstarturile e o bătălie teribilă. Sunt fericit că pot fi într-o nouă finală olimpică, unde să mă lupt cu acești tineri teribili”, a mai spus australianul.