Scandal uriaş la meciul României! Cum au încălcat regulamentul cei din Slovenia. S-a întâmplat chiar în timpul meciului

Scandal uriaş la meciul României! S-a aflat cum au încălcat regulamentul cei din Slovenia. S-a întâmplat chiar în timpul meciului. A fost haos la partida care a contat pentru calificarea la turneul final Billie Jean King Cup (fosta Fed Cup).

România a trăit o dramă în a doua zi de meciuri cu Slovenia. Dacă după prima zi aveam 2-0, în a doua zi a fost o răsturnare de situaţie.

Scandal uriaş la meciul României!

Am pierdut primele două meciuri de la simplu. În primul meci al zilei, slovenii au încălcat regulamentul. Crainicul de la meciul Slovenia – România, disputat la Koper, nu a mai ținut cont de regulament. A dat tonul scandărilor chiar în timpul jocului dintre Tamara Zidansek și Ana Bogdan.

Ca și cum ar fi asistat la un meci de fotbal, crainicul sloven a început să o încurajeze pe Tamara Zidansek. Asta în timp ce Ana Bogdan se pregătea să servească pentru set! Acest lucru nu este permis în tenis, crainicul având voie să făcă anunțuri doar în pauze.

Raluca Olaru, fostă componentă a echipei de tenis feminin a României, a comentat contrariată. „Crainicul nu are voie să facă asta! Nu este permis în timpul jocului”, a spus Raluca, în direct la Digisport.

Deși spectatorii au fost îndemnați de crainic să o încurajeze pe Tamara Zidansek, slovena nu a putut realiza rebreak-ul. Ana Bogdan a câștigat actul inaugural cu 6-3. Totuși, sportiva noastră a pierdut meciul până la urmă, deși a servit de trei ori pentru victorie: 3-6, 7-6(4), 7-5! Şi Jaqueline Cristian a pierdut meciul aşa că s-a ajuns la scorul de 2-2. Câştigătoarea disputei va fi decisă de partida de dublu.