Scandal uriaş la Jocurile Olimpice 2024. Americanii lansează acuzații dure. Ce spun după decizia celor de la TAS

Scandal uriaş la Jocurile Olimpice 2024. Americanii lansează acuzații dure după decizia TAS în urma căreia medalia de bronz la sol trebuie să-i fie acordată Ana Mariei Bărbosu.

Românca a fost pe locul trei pentru câteva secunde. Apoi, a fost acceptată contestația lui Jordan Chiles care a primit o notă mai mare și a urcat pe podium.

Americanii lansează acuzații dure după decizia TAS

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu ar fi trebuit să câștige medalia de bronz. Echipa SUA a făcut însă contestație, iar Jordan Chiles a primit o notă mai mare, 13,766, în loc de 13,666, detonând-o pe româncă.

Judecătorii de la TAS au decis că americanii au făcut contestație prea târziu, astfel Ana Maria Bărbosu trebuie să primească medalia de bronz.

Comitetul Olimpic din SUA și Federația Americană de Gimnastică au spus că rezultatul este devastator. Cea mai vehementă reacție a venit din partea Aliciei Sacramone, medaliată olimpică în 2008 și membră a staff-ului lotului de gimnastică al Americii.

Fosta gimnastă arată cu degetul spre antrenoarea Cecile Landi, cea care a contestat rezultatul cu 4 secunde mai târziu.

”Absolut înfuriată și dezgustată de această decizie! Un sportiv să fie penalizat pentru greșeala altcuiva e inacceptabil pentru mine. Sunt dezamăgită de oficialul Comitetului Olimpic Internațional pentru modul în care a gestionat situația”, a transmis Sacramone, prin intermediul rețelelor sociale.

Aurul a fost câștigat de brazilianca Rebeca Andrad (14,166), iar argintul de americanca Simone Biles (14,133). Pe ultima treaptă a podiumului, după decizia TAS, este Ana Maria Bărbosu (13,700).

Ultima medalie olimpică la gimnastică a fost obținută de România la Londra, în 2012. Sandra Izbaşa a cucerit atunci aurul la sărituri, Cătălina Ponor câștiga argintul la sol, iar echipa României, bronz.