Scandal uriaş după România-Olanda! S-a dezlănţuit la adresa arbitrajului. Un jucător legendar reclamă un penalty neacordat pentru tricolori

Final de poveste pentru România! Băieții în galben nu au putut trece de faza optimilor, la Campionatul European din Germania. România a fost învinsă de către Olanda, 0-3, pe Allianz Arena.

Deși România a fost obligată la un joc majoritar defensiv, băieții în galben nu au avut nici pe departe un joc „mediocru”, așa cum au preconizat olandezii, chiar înaintea partidei. Fostul mare mijlocaș german, Michael Ballack, acuză arbitrajul în ceea ce privește deciziile luate în favoarea rivalei tricolorilor. România ar fi trebuit să beneficieze de un penalty clar.

Scandal uriaş după România-Olanda, 0-3!

În prelungirile primei reprize, Bogdan Racovițan a fost lovit în față de către Nathan Ake. Nici arbitrul centralul, nici asistenții din camera VAR, nu au analizat acțiunea.

„Contactul nu a fost pedepsit, nici măcar verificat. Probabil pentru că a urmat imediat finalul reprizei. Pentru mine e o situație care trebuia cel puțin analizată. E clar!”, a spus fostul mijlocaș.

De asemenea, nici Denzel Dumfries, fundașul olandezilor, nu a fost taxat de către arbitrul central, în contextul a două intrări periculoase pe care le-a înregistrat, marți seară.

Stoperul i-a spart capul lui Ianis Hagi, în minutul doi al partidei, mijlocașul românilor având nevoie de ajutor medical imediat. La scurt timp după acest incident, același Dumfries l-a lovit puternic în piept pe Vasile Mogoș. Fundașul tricolorilor a fost înlocuit de către Racovițan.