Scandal uriaș după El Clasico: eroarea care decide un campionat/ Ancelotti a explodat

Meciul dintre Barcelona și Real Madrid a fost unul extrem de echilibrat și extrem de important pentru lupta la titlu în Spania.

În plin scandal privind banii dați arbitrilor, în urma El Clasico s-a născut un nou război între Barcelona și Real Madrid.

Război între Barcelona și Real Madrid

Cea mai controversată fază din El Clasico s-a petrecut în minutul 81. Marco Asensio a înscris pentru Real Madrid și a dus scorul la 2-1.

Golul a fost anulat pentru offside, dar faza a fost extrem de controversată. Pe linia de offside se vede că Asensio este pe linie cu ultimul fundaș al Barcelonei.

Pe rețelele de socializare s-a născut un adevărat război. Fanii catalanilor susțin că a fost offside clar, în timp ce madrilenii susțin că a fost gol regulamentar.

Înaintea meciului, între Barcelona și Real Madrid erau 9 puncte. Dacă madrilenii ar fi câștigat ar fi redus diferența la doar 6 puncte, iar campionatul se disputa.

În prelungiri, Barcelona a dat lovitura, a înscris pentru 2-1, iar acum se află la 12 puncte față de Real Madrid și lupta la titlu este, practic, închisă.

Carlo Ancelotti a contestat decizia arbitrilor

Antrenorul celor de la Real Madrid, Carlo Ancelotti, a contestat decizia arbitrilor și susține că nu a fost offside la Asensio.

”Am făcut un meci bun, am fi meritat să câștigăm. Meciul era câștigat, dar, la final, rămânem cu îndoiala acelui gol care ne-a fost anulat. Lăsăm în urmă această partidă cu încrederea că putem încheia bine acest sezon.

Ambele echipe au avut control, a fost echilibrat. Aceste partide depinde mici detalii. Credeți că a fost offside? Eu rămân cu această îndoială. Cred că nu este nimic sigur. Este dreptul nostru să avem îndoieli.

Am riscat și nu ne-a ieșit prea bine. Vom lupta până la final.

Suntem în dezavantaj, însă nu ne gândim la asta. Plecăm supărați, dar cu un moral bun, pentru că am jucat foarte bine. Vom lupta pentru orice trofeu. Singura noastră preocupare este să jucăm cum am făcut-o în această seară, pentru că, dacă vom juca așa, cu siguranță vom câștiga ceva”, a spus Carlo Ancelotti, informează Marca.