Scandal uriaş după cursa lui David Popovici! Campionul olimpic, acuzat că a trișat. Un fost mare sportiv s-a dezlănţuit

Scandal uriaş după cursa lui David Popovici. Pan Zhanle, campion olimpic în proba de 100 metri liber, a fost făcut praf de un fost mare sportiv. A fost acuzat că a trişat. Sunt cuvinte dure la adresa chinezului.

Chinezul a stabilit un nou record mondial, 46,40 de secunde, dar reușita sa este considerată nerealistă. Locul doi a fost ocupat de australianul Kyle Chalmers, în timp ce David Popovici a luat medalia de bronz.

Scandal uriaş după cursa lui David Popovici

Pan Zhanle a uluit în finala de la 100 metri liberi unde a obținut un timp incredibil. Brett Hawke, cel care a reprezentat Australia la Jocurile Olimpice din 2000 (Sydney) și 2004 (Atena), l-a făcu praf pe chinez.

„Este un trișor. Uman, nu poți face ce a făcut el. Aproape că nu s-a calificat din seriile de la 100 metri, apoi a avut niște timpi fantastici în semifinală și finală. S-au realizat puține recorduri olimpice în acest bazin, fiind unul lent. El a corectat recordul mondial cu patru zecimi, o eternitate!

Piscina olimpică nu este în favoarea unui înot rapid. Chalmers și Popovici nu au putut, iar Zhanle i-a învins la mai mult de o secundă. Am 30 ani de experiență în acest sport, știu că asta nu este posibil”, a spus Hawke, potrivit Golazo.

Fostul mare sportiv a făcu declarații și în presa internațională.

„O să fiu sincer, sunt nervos în urma acestei curse. Prietenii mei sunt cei mai rapizi înotători din istorie. Rowdy Gaines, Alex Popov, Garry Hall Jr., Anthony Irvin sau King Kyle Chalmers. Îi cunosc personal, i-am studiat în ultimii 30 ani, sunt un expert al natației.

Sunt supărat. Nu poți câștiga finală cu lungimea unui corp, ținând cont de adversari. Nu este posibil uman.

Nu mă interesează de ce orice zice altcineva. Este doar părerea mea, nu este vorba de rasă, nume sau țară de proveniență. Muncesc de 30 ani în domeniu. Nu e real ce s-a întâmplat. Îi ai pe Kyle Chalmers, David Popovici, Jack Alexy. Nu îi bați pe toți băieții aceștia într-o cursă de 100 metri, nu este real”, a spus acesta, potrivit dailymail.

Pan Zhanle: „Nu mă așteptam să bat recordul”

Chinezul a declarat că nu s-a putut odihni înaintea cursei din cauza controalelor anti-doping. Acestea s-au terminat în jurul orei 2.30.

„Am simțit o presiune foarte mare înaintea cursei. Mulți dintre colegii mei de echipă nu au avut performanțele dorite și nu au câștigat medaliile la care visau. Nu mă așteptam să bat recordul. Este un rezultat perfect și un mare pas înainte atât pentru mine, cât și pentru echipa de înot a Chine.

După ștafetă, testul antidoping a durat până la ora 02:30 dimineața. Nu am dormit bine. Când am ajuns la arenă, nu mă simțeam deloc bine. Nu m-au afectat testele, nu mă deranjează. Este o parte a regulilor”, a spus Pan Zhanle, potrivit agenției Xinhua.