Scandal uriaş după CFR Cluj-Rapid! Dan Petrescu şi-a ieşit din minţi: ‘Nu s-a tras linia bine’

Scandal uriaş după CFR Cluj-Rapid! Dan Petrescu şi-a ieşit din minţi după golul anulat echipei sale în prelungiri. Totul a pornit după reuşita anulată lui Anton Meglica. S-a terminat CFR Cluj-Rapid 2-2, dar faza din prelungiri a iscat controverse incredibile.

Trupa lui Dan Petrescu a fost la câțiva centimetri de a obține cele trei puncte. Un corner executat în al doilea minut al prelungirilor l-a lăsat pe Maglica într-o poziție ideală.

Scandal uriaş după CFR Cluj-Rapid!

Acesta a marcat, dar „Centralul” Andrei Chivulete a așteptat o decizie din camera VAR. Oficialii Sorin Costreie și Alexandru Vodă au analizat timp de 3 minute eventuala poziție de ofsaid a lui Maglica. Au decis că atacantul lui Dan Petrescu este în afara jocului, dar grafica oficială de la VAR prezentată de televiziuni atrage multe controverse.

Conform liniei trase de asistentul VAR și prezentată apoi de de televiziuni, ar rezulta că între ultimul apărător și atacant ar fi o distanță imensă, de un metru. Asta deși imaginile arată mai degrabă o controversă la nivel de milimetri.

Maglica apare cu ghetele la circa un metru de linia careului de 6, dar grafica VAR sugerează că era aplecat cu încă o jumătate de metru în interiorul careului mic. Asta sfidează și legile fizicii și logica.

„Din punctul meu de vedere nu s-a tras linia bine. Uitați-vă la pozițiile lor. Acel apărător de lângă atacant are piciorul atât din spate încât nici nu îi vedem gheata. Atacantul nostru nu a fost atât de aplecat! Este rușinos! Pot să afirm că atacantul nostru nu este în poziție de ofsaid. Ar fi căzut dacă era așa de aplecat”, a spus Cristi Balaj, în direct la Digi Sport.

Acesta a contestat vehement decizia. Spune că Maglica nu putea fi atât de mult în fața apărătorilor.