Scandal în timpul meciului România – Belgia. Poliția a intervenit de urgență. Scene incredibile la Koln

Scandal în timpul meciului România – Belgia. Mai mulți suporteri scandalagii s-au luat la bătaie, iar polițiștii au fost nevoiți să intervină de urgență.

Naționala României a fost învinsă în cel de-al doilea meci de la EURO 2024, iar calificarea în optimile turneului se joacă miercuri, de la ora 19.00, cu Slovacia.

Scandal în timpul meciului România – Belgia

A fost haos pe străzile din Koln. Fanii români au luat cu asalt Germania. Mii de suporteri români, dar și belgieni au urmărit meciul în afara stadionului, în locurile special amenajate.

Totuși, între cele două tabere a avut loc un conflict, potrivit Sud Info. Poliția a intervenit imediat, iar mai mulți fani, atât români cât și belgieni au fost arestați.

”Suporterii români și cei belgieni s-au luat la bătaie chiar în afara zonei rezervată fanilor, așa cum arată imaginile care circulă pe rețelele sociale. Situația este tensionată. Poliția a intervenit și a făcut câteva arestări. Unii dintre protagoniști au avut nevoie de asistență medicală”, au anunțat jurnaliștii belgienii.

Edi Iordănescu: „Îi răsplătim pe români cu o calificare”

Selecționerul României a avut un mesaj pentru fanii români după înfrângerea cu Belgia.

„Mulțumesc echipei. Ne-am luptat, am nu am cedat. Pentru asta sunt recunoscător. E foarte greu când pleci cu 0-1 din minutul 2, împotriva numărului 3 mondial. Am suferit în prima repriză. În a doua repriză am avut o altă Românie, am avut ocazii, puteam întoarce rezultatul.

Tot timpul este loc de mai mult. Am cerut ca echipa să dea totul, iar ei au dat totul. Băieții ăștia au ținut România pe primul loc, au învins Ucraina, suntem la mâna noastră.
M-am supărat la golul 2. Acum trebuie să ne recuperăm și să ieșim cu un rezultat pozitiv în meciul cu Slovacia. Este o grupă nebună, e un moment important. E un moment de răscruce pentru noi. E momentul adevărului pentru toată lumea.

Am simțit o emulație incredibilă, dar acum e momentul în care trebuie să strângem rândurile. E momentul pozitivității, în care trebuie să ne arătăm aprecierea pentru această generație. Această generație va aduce calificarea în fazele eliminatorii. Sunt sigur de asta!”, a spus Edi Iordănescu,