S-a terminat calvarul! Ianis Hagi redevine urmașul Regelui, a spart în sfârșit gheața. Vești bune pentru echipa națională.

Ianis Hagi (24 de ani) a reușit să înscrie în partida dintre Hibernian și Rangers. Internaționalul român a dar cel de-al doilea gol al echipei sale, în minutul 65. Este primul pentru Ianis după accidentarea horror care l-a ținut mai bine de un pe bară.

Ianis Hagi, primul gol de la revenire

Glasgow Rangers a câștigat cu 3-1 cel de-al doilea meci în care Ianis a intrat titular și  a punctat în minutul 65. Hagi junior a dat golul de 2-1, preluând o minge respinsă în careu, și a trimis balonul în colțul din dreapta jos al porții.

Comentatorii partidei au ținut să sublinieze bucuria imensă pe care Ianis a manifestat-o după ce a marcat. „Puteți vedea ce înseamnă pentru el, ce moment superb!”, au spus ei în comentariu. Meciul s-a terminat 3-1 pentru Glasgow Rangers, Hagi fiind schimbat în minutul 74 cu Alex Lowry.

Ianis a reușit să rupă ghinionul astăzi, chiar în ziua în care tatăl său, Gică Hagi, joacă la Constanța cu trofeul pe masă. Fiul lui Hagi a marcat pentru prima dată după lunga perioadă de absență și după o recuperare extrem de dificilă, care nu i-a permis să prindă prea multe minute pe gazon.

O singură dată mai fusese Ianis Hagi în primul unsprezece, înaintea partidei cu Hibernian. Cu Aberdeen, când a jucat 65 de minute.