S-a detonat prima bombă de la Cupa Mondială 2022! Argentina lui Leo Messi, îngenuncheată. Accidentare horror în finalul meciului / Video

S-a detonat prima bombă de la Cupa Mondială 2022! Argentina lui Leo Messi, îngenuncheată. Nimeni nu se aştepta la aşa ceva. Totul s-a întâmplat pe stadionul Lusail. Pumele au fost învinse în primul meci al grupei de către Arabia Saudită.

Prima surpriză uriaşă la Cupa Mondială 2022. Argentina – Arabia Saudită 1-2. Meciul s-a decis în doar 5 minute.

S-a detonat prima bombă de la Cupa Mondială 2022!

Argentina a deschis scorul prin Leo Messi din penalty, în minutul 10. Totul părea să se ducă spre o victorie lejeră a pumelor. Saudiţii nu au reuşit niciun şut pe poartă în prima parte a meciului.

Toată nebunia s-a întâmplat însă în repriza secundă. În doar 5 minute echipa lui Leo Messi a fost făcută şah mat. Au marcat Al Shehri, în minutul 48 şi Al Dawsari, în minutul 53. Argentina nu a putut să-şi revină din şoc şi a mai avut doar o ocazie, prin Leo Messi.

La una dintre ultimele faze, Al Shahrani a fost lovit cu genunchiul de propriul portar, Al Owais. A fost KO şi a trebuit să i se ofere îngrijiri medicale, apoi a fost transportat la spital. Arbitrul sloven a arătat 8 minute de prelungiri de la margine, dar până la urmă a acordat 12. Asta deşi cu accidentarea jucătorului saudit s-au pierdut aproape 3 minute.

S-a terminat Argentina – Arabia Saudită 1-2 şi este prima înfrângere pentru pume la deschiderea Cupei Mondiale după 32 de ani. În 1990, pumele au pierdut primul meci al Mondialului cu Camerun.

Argentina – Arabia Saudită, echipe de start:

Argentina (4-2-3-1): E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul, Paredes – Di Maria, Messi, Papu Gomez – L. Martinez
Rezerve: Armani, Rulli – Acuna, Almada, Alvarez, A. Correa, Dybala, E. Fernandez, Foyth, Mac Allister, Lisandro Martinez, Montiel, Palacios, Pezzella, G. Rodriguez
Selecționer: Lionel Scaloni

Arabia Saudită (4-4-1-1): Al Owais – Abdulhamid, Tambakti, Al Boleahi, Al Shahrani – Al Shehri, Kanno, Al Malki, Al Dawsari – Al Faraj – Al Buraikan
Rezerve: Al Aqidi, Al Rubaie – Al Abed, Al Amri, Al Breik, Al Dawsari, Al Ghannam, Al Hassan, Al Najei, Al Oboud, Asiri, Bahebri, Madu, Otayf
Selecționer: Hervé Renard

Stadion: Lusail
Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia)